Shea Yağı Nedir?

Güzellik rutinlerinde doğal yağların kullanımları gün geçtikçe artmaktadır. Önceden aktarlarda bulunabilen doğal yağlar şimdi çoğu reyonlarda bulunabiliyor. Doğal yağlar şampuandan nemlendiriciler kadar artık neredeyse çoğu bakım ürününde bulunmaktadır.

Peki rutinlerinizde shea yağına yer veriyor musunuz? Saça,cilde ve vücüda faydası bulunan shea yağını eğer ki kullanmıyorsanız yazımızı okuyup shea yağının faydalarını öğrenebilirsiniz. 

Shea yağı, kariye yağı olarak da bilinmektedir. Shea yağı shea ağacı fındıklarında elde edilmektedir. Kirli beyaz ve fildişi renginde olan shea yağı cilde sürülesi kolay kremsi kıvama sahiptir. Batı Afrikada yetişen shea yağı kozmatik bileşen olarak kabul edilmektedir. İçerdiği yağlar ve A, E vitaminleri sayesinde saça ve cilde yararlı etkileri vardır.

SHEA YAĞININ FAYDALARI NEDİR NE İŞE YARAR?

Antioksidan içeriği bol ve doğal kaynak olan shea yağı, içerdiği bol vitamin, mineral ve yağ asitleri sayesinde cilt üzerinde fayda sağlamaktadır. Özellikle doğal ve katkısız haliyle kullanıldığında; cilt bakımında, yüz çizgilerine ve kırışıklıklarına çözüm bulmaktan hariç egzama gibi cilt sorunlarına da faydası bulunmaktadır. Sadece cilt değil saç bakımında da harikaların eseridir.

Bu faydaları nasıl yapıyor derseniz; Shea yağı ciltteki yağları dengeleye içeriklere sahiptir. Bunun yanı sıra A, E ve F vitaminleri, dolaşımı ve sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesine katkı sağlayan antioksidan özelliği bulunan vitaminler setil esterler cildi besleyen ve nemlendiren içeriğe sahiptir. 

SHEA YAĞININ CİLDE FAYDALARI?

CİLDİ NEMLENDİRİR

Shea yağı genellikle nemlendirici etkisinde kullanılır. Bu faydalar linoleik, oleik, stearik ve palmitik asitler olmak üzere shea yağının yağ asidi içeriğinden kaynaklanmaktadır. Cilt üzerinde kullanıldığında hemen cilt tarafından emilir ve cilde nem sağlar bu sayede kuruluğu engeller. Ayrıyeten yüksek miktarda linoleik asit ve oleik asit içermektedir. Bu iki asit birbirini dengelemektedir. Bu sayede shea yağının cilt tarafından emilmesi kolaylaşır ve emildiği için cilde uygulandıktan sonra yağlı görüntüye sebebiyet vermez.

ANTİOKSİDANDIR

Shea yağı bol miktarda A ve E vitamini içermektedir. Bu sayede güçlü antioksidan desteği sağlanır. Antioksidanlar yaşlanma karşıtıdır. Cildin erken yaşlanmasını ve donuk gözükmesini engeller.

ANTİBAKTERİYEL VE AKNE ÖNLEYİCİ

Antibakteriyel özelliği bulunduğundan akneleri engeller. Cildi fazla yağdan temizlediğinden gözeneklere yağ dolmasını engeller bu sayede gözeneklerin tıkanması nedeniyle oluşan sivilceleri engeller. 

KOLAJEN ÜRETİMİNİ ARTTIRIR

Shea yağı triterpen içerir. Bu doğal oluşan kimyasal bileşiklerin, kolajen lif yıkımını etkisizleştirme özelliği bulunmaktadır. Bu ince çizgilerin gözükmesini en aza indirir ve cildin daha dolgun gözükmesini sağlar.

Shea yağının nemlendirici ve antioksidan özellikleri sayesinde cildin sağlıklı ve yeni hücreler üretmesi artar.

İNCE ÇİZGİ VE KIRIŞIK GÖRÜNÜMÜNÜ AZALTIR

Kolajen üretimini arttırması sayesinde yeni hücreleri arttırır bu sayede yaşlanmayla beraber ortaya çıkan ince çizgilerin ve sarkmaların gecikmesini sağlar.

GÜNEŞE KARŞI KORUMA SAĞLAR VE GÜNEŞ YANIKLARINI AZALTIR

Tek başına güneş koruyucu olmak için yeterli değildir. Fakat 4-5 oranında SPF içerir. Bu sayede güneş kremi olarak da kullanılabilir. Yapılan araştırmalara göre güneş yanığını düzelttiği de gözlemlenmiştir. Bileşenleri sayesinde kızarıklığı ve şişmeyi azaltır. Yağ asitleri sayesinde iyileşme sürecinde nemi tutarak cildi yatıştırır.

EGZAMA SEDEF GİBİ HASTALIKLARI YATIŞTIRIR

Anti-inflamatuar özellikleri cildi yatıştırır ve kaşıntıyı hafifletir. Egzama ve sedef gibi intahaplı c,lt rahatsızlıklarını rahatlatabilir.

SHEA YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR

Cilde faydalarının yanı sıra saçlara da katkı sağlar. UV ışınları, kir ve toz saçların zarar görmesine neden olabilir. İçerdiği vitaminler ile saçı kökten uca besler. Saçın nem dengesini korur Dökülmeler önemli ölçüde azalabiliyor. Düzenli kullanımı saç ve saç derisinin görünümünü destekler ve saçı korur. Kepeklerin önüne geçebilir.

Yorum yapın