Güneş Koruma Faktörü (SPF) Nedir?

Güneş kremlerinde SPF değeri cilt problemlerini önlemek için büyük önem taşımaktadır.

Güneşin gözle görülemeyen zararlı ultraviyole (UV) ışınları bulunmaktadır. UV ışınları dalga boylarına göre 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB)’dir. Bu ışınlar cilde uzun süre temas ettiğinde cilt hücrelerinin normal çalışmalarını bozarak cilt problemlerine yol açabiliyor. Bu sorunlardan ise güreş koruyucular koruyor.

Güneş koruyucularsa, içeriğindeki koruyucu bileşenlerin miktarına göre farklı koruma sunuyor. Bu koruma seviyeleri güneş kremlerinin üzerinde SPF(Sun Protection Factor)  şeklinde yazılıyor. Fakat SPF değeri güneş kreminin tüm UV ışınlarına karşı koruma oranını belirtmemekte. SPF değerleri sadece bileşenlerin UVB ışınlarını engellemesini açıklıyor.

GÜNEŞ KREMİ FAKTÖR ÇEŞİTLERİ

Koruma faktörleri hafif, orta ve yüksek korums şeklinde sıralanmaktadır. SPF seviyesi 4 ila 12 arasındakiler hafif koruma düzeyli, SPF seviyesi 12 ila 30 arası orta koruma seviyesi, SPF seviyesi 30 üzerindekiler yüksek koruma düzeyine sahiptir.

FAKTÖRLER ARASINDAKİ FARK NEYİ İFADE ETMEKTEDİR

Güneşten korunmayı güneş kreminin içerisindeki titanyum dioksit gibi kimyasal kimyasal bileşenler sağlamaktadır. SPF değerini bu kimyasal bileşiklerin yoğunlukları belirlemektedir. Hafif ve yüksek koruma düzeyleri arasında koruma yüzdesi %3 civarında farklılık görülmektedir. Ama bu farka küçük fark demeyiniz formülde yer alan bileşenler sayesinde cilde tahmin edilenden çok daha fazla yararı bulunuyor.

SPF NUMARASI NE ANLAMA GELİYOR

Güneş kremi faktörü nedir? SPF, Güneş kremini düzenli aralıklarda UV ışınlarının cilde zarar vermesi için ne kadar süre gerektiğini güneş kremi sürülmeden geçen süreyle kıyaslar. Daha çok SPF korumalı ve geniş spektrum içeren güneş kremi, daha düşük SPF değerlerine sahip güneş kremine göre güneş yanığı, UVA ışınları hasarı ve DNA zararlarına karşı daha fazla koruma sağlamaktadır.

Güneş Kremi Faktörü Nasıl Seçilir

Güneş kremine faktörüne karar verilirken formülün kullanım sıklığı oldukça önemlidir. Eğer günlük olarak kullanım gerçekleşecekse SPF 15 ila 30 arası koruma faktörü yeterli olmaktadır. Ancak cildin uzun süreli teması halinde kullanılması gereken faktör miktarı SPF 30 ila 50 arasında bir değerde olması gerekmektedir. 

Günlük Kullanıma Uygun Güneş Kremi Önerisi:

Kiehl’stan güneş bakım ürünlerinde pek çok seçenek yer almaktadır. Fakat bununla beraber cilt bakımı yapılırken güneşten de korunmak açısından seçenek bulunmaktadır. Bu seçenek Super-Multi Corrective Cream SPF 30 dur. İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde anti-aging bakım sağlamakta olan krem SPF 30 değerinde olan krem güneş koruması ile cildi UV ışınlarından korumaktadır.

Kaç Faktör Güneş Kremi Kullanmalısın

Güneş kremi seçimi açısından ilk olarak cildin doğru tanınması ve cilt ihtiyaçlarının bilinmesi gereklidir. Eğer oldukça hassas ve de problemli olan bir cilde sahip olanlarda, günlük kullanım açısından 30 faktör güneş kremi doğru olmamaktadır. Ayrıca çok güneşli olan plajlarda da 50 faktör güneş kremi de tercih edilmemelidir. Bununla beraber cilt tipi göz ardı edilmemelidir. Yağlı cilt tipleri su bazlı kuru ciltliler ise yağ bazlı olan güneş kremlerini tercih etmelidir. 

Yorum yapın