Parlak ve pürüzsüz cilt için ne yapmalı?

Hızla geçen zaman ve gündelik koşuşturma cildi yormaktadır. Hava kirliliği, güneş ışınları, yanlış cilt bakım rutini, yanlış makyaj malzemeleri kullanımı, düzensiz uyku, düzensiz beslenme, fazla kafein ve tein kullanımı bu süreci hızlandırmaktadır. Parlak ve pürüzsüz cilt için ne yapmalı: hepimizin sorunu haline gelen ciltte kırışıklıklar düzenli bir bakım rutini ile önlenebilmektedir. Yirmili yaşlar itibari ile cildin alt katmanında üretilen kolajen gibi ciltte elastikiyet sağlayan yararlı hücreler zamanla azalır, yirmili ve yirmi beşli yaşlar itibari ile cilt bakımına antiaging ürünler eklenmelidir. 

Parlak ve pürüzsüz cilt için yapılması gerekenler 

İstediğimiz cilde kavuşabilmek için düzenli bir rutine ihtiyacımız vardır, yalnızca düzenli bir rutin yetmez hayat biçimimizin kaliteli olması gerekmektedir. 

Parlak ve pürüzsüz cilt için yapılması gerekenler

-Düzenli su içmek: suyun yararları saymakla bitmez, cilt bakımımız içinde yalnızca dışarıdan cildinizi nüfuz eden ürünler değil içeriden etki sağlayacak içecekler ve besinler doğru ve düzenli şekilde tüketilmelidir. Düzenli ve yeterli su tüketimi ciltte nem tutma özelliğini artırır böylece ince çizgiler ve karışıklıklar önlenmiş olur, cilt elastikiyetini kaybetmez.

-Güneş kremi kullanımı: güneş kremi mevsim fark etmeksizin daima kullanılmalıdır, hatta bazı cilt tipleri gün içerisinde güneş kremini tazelemelidir. Güneş ışınları cildi olumsuz yönde etkilemektedir, cildin erken yaşlanmasını, ciltte leke ve benzeri sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca cilt tonu eşitsizliği gibi problemlere de sebep olan güneş ışınlarıdır. Düzenli güneş kremi kullanımı hem cilt kanserine karşı büyük bir koruma sağlar, cildin daha genç ve dinamik kalmasını sağlar, leke ve cilt tonu eşitsizliği gibi problemlerin meydana gelmesini engeller.

-Besinler: kullandığımız ürünler kadar yedigimiz içtiğimiz besinler çok önemlidir. Bir çok besin içerisinde antioksidan, antiaging, bir çok vitamin ve cilde iyi gelecek bir çok değere sahiptir. Özellikle cilde iyi gelecek meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Düzenli bir rutin sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile desteklenerek çok daha kısa sürede çok daha etkili sonuçlar vermektedir. 

-Düzenli Peeling: peeling kullanımı belli aralıklarla olmalıdır fakat düzenli bir rutin içerisinde olmalıdır. Peeling ciltteki gözenek ve fazla yağ üretimi gibi sorunları önlemektedir. Cilt tipinize uygun bir peeling seçerek rutininize eklemelisiniz böylece daha küçük gözeneklere sahip olacaksınız.

-Cilt temizliği ve nemlendirme: yüz cilt bakımı rutinlerinin olmazsa olmazı cilt temizliği düzenli olarak her gün yapılmalıdır. Bazı cilt tipleri günde iki kez cilt temizliği yapmalıdır, cilt tipinize uygun temizleyiciler tercih etmelisiniz örneğin kuru ciltler daha çok yağ bazlı temizleyicileri tercih etmelidirler, hassas ciltler temizleyici seçerken ciltlerine uygun özel üretilmiş ürünleri tercih etmelidirler. Yağlı ciltler ve karma ciltler daha çok su bazlı ürünleri tercih etmelidir. Cilt temizliğinden sonra en önemli nokta nemlendirmedir, doğru nemlendirici seçerek düzenli cilt bakımı rutininize eklemelisiniz. Nemlendirici kullanımı cilde elastikiyet katar böylece ciltte ince çizgiler, kırışıklıklar meydana gelmez.

Yorum yapın