Manikür Ne Sıklıkla Yapılmalı 

Manikür kişisel bakım ve hijyenin olmazsa olmazıdır, bakımlı tırnaklar bakımlı görünümün kilit noktalarındandır. Manikürün ne sıklıkla yapılacağı merak edilen hususlardan birisidir. Manikür ne sıklıkla yapılmalı? Her kişisel bakım rutini farklı aralıklara sahiptir, manikür yapmanın da aralıkları sizin çalışma alanınız, ellerinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak planlanmalıdır. Manikür yapılırken aromaterapi için kullanılan esansiyel bakım yağları kullanılabilir, el bakım kremleri ve manikür için üretilmiş özel kozmetik ürünlerle manikür desteklenebilir. Uzun süre manikür yapılmadığında tırnak çevresi ette sertleşme kötü bir görüntüye rahatsız edici  bir duruma sebep olur, yazı yazarken herhangi bir iş yaparken bu görüntü ve sertlik elleriniz için pek hoş olmayacaktır. Manikür el bakım kremleri vb. ürünleri ile destekleyerek ellerinizin yumuşamasını ve ölü deriden arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Manikür sıklığı uzmanlara göre iki üç hafta aralıklı döngü içerisinde olmalıdır, ellerinizi yoğun olarak kullandığınız ve yıpratan bir işle meşgulseniz bu aralık daha sık hale getirilmelidir örneğin her hafta gibi. Üç haftalık süreç içerisinde tırnak kütikülleri uzar ve sivrilir bu nedenle manikür yapılarak bu görüntüden kurtulmak mümkündür. 

Manikür Nasıl Yapılmalıdır?

Manikür gerekli bir ihtiyaç, evde manikür yapmak mümkündür. Manikür yapmak isteyen kişiler manikür nasıl yapılmalıdır noktasında soru işaretlerine sahipler. Manikür ve tırnak dokusunun yenilenebilmesi için manikür yapılmalıdır, manikür sonucu tırnaklar şekle girer ve estetik bir görünüm kazanır. Manikür sonrası ölü deri arındırılır. 

Manikürün adımları:

  • Öncelikle eski ojeler elden temizlenmelidir, ardından eller ılık su içerisinde on beş dakika kadar bekletilir ardından nemlendirici bakım ürünleri ele uygulanır, kütiküller böylece yumuşar.
  •  Bu noktada törpülemeye geçmeniz gerekiyor, cam bir törpü ile tırnaklar şekillendirilerek maniküre başlanır. Tırnak yapınıza göre bir tırnak stili seçip ona göre şekillendirme yapmalısınız. 

-Kare Tırnak: kare tırnak biçimi için tırnakları çok uzatmayınız, orta uzunluk bu biçim için uygundur. Tırnak küt törpülenir.

-Badem Tırnak: Oval biçimde bir manikür yapmak için tırnaklar uzun olmalıdır, badem biçminde törpülenir.

-Kısa tırnaklar: Yapılması zor olan manikür tiplerinden biridir, kısa yapılı tırnakların etleri portakal çubuğu ile geriye itilir. Açık renkli ojeler sürülmelidir. 

  • Cam törpü yoksa sünger törpüler kullanılabilir. 
  • Üç taraflı sünger törpülerle yumuşak yüzey ile tırnak yüzeyi törpülenir, tırnak yüzeyi cilalı ve parlak hale getirilir. 
  • Tırnak çevresinde bulunan ölü derilerden kurtulmak için manikür suyu hazırlanır, ıslak manikür yapılır. 

Manikürün Faydaları

Manikür yapmanın birçok faydası bulunmaktadır. Manikürün faydaları ele alındığında direkt el sağlığına faydası bulunmaktadır. Kişisel hijyen bakımı arasında yer alan manikür, güçlü tırnaklarınız olmasını sağlar. Düzenli manikür sayesinde mantar gibi sorunlardan korunmuş olursunuz ayrıca yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olmanızı sağlar. Manikür yapılışı sırasında eklemlerin hareketi sağlanır. Eldeki kan akışı hızlanır. 

Manikür Türleri 

İki farklı tipte manikür yapılış stili mevcuttur. Manikür türleri için çok fazla seçeneği yoktur. 

  • Kuru manikür: profesyonel cihazlarla, profesyonel bir uzman tarafından yapılmalıdır. Deri üstündeki deri altından gelen keratin sıkışmaları temizlenir ve manikür kullanım süresi bir hafta daha uzamış olur. Kuru manikürde losyon vb. ürünler kullanılmaz, kurumuş deri mikro uçlu profesyonel cihazlar sayesinde ölü deri temizlenir.
  • Klasik manikür: gelenekselleşmiş bakım stillerinden biridir, tırnaklar düzeltilir, törpülenip, parlatılır. Su ile yapılan manikür tipidir, et özel solüsyon sayesinde yumuşatılır ve manikür pensi ile kesilir. İşlem sırasında; limon, gül suyu, şampuan gibi ürünler sık sık tercih edilmelidir. Son olarak tırnak bakımı sonrası özel yağlar sürülür tırnağa. 

Yorum yapın