CİLT TONU RENK EŞİTSİZLİKLERİ NEDEN OLUŞUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hepimiz bebek gibi pürüzsüz cildimizin olmasını hayal ederiz. Doğduğumuz zaman temiz ve doğal olan cildimiz zamanla melanin ve sebum dengesizliği sorunlarıyla rengini kaybeder, melanin biriken bölgelerde cilt lekeleri bulunur.

 Cilt tonundaki renk eşitsizlikleri sizlerle sonsuza kadar var olacak, önlenemeyen ve kalıcı olarak geçmeyen bir sorun değildir. Belli etkenlere ve alışkanlıklara bağlı olarak doğal dengesini kaybeden cildimizi yeniden doğmuş gibi tertemiz edebiliriz.

Ciltteki renk eşitsizliğinin nedenleri; stres, aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalma, yaşlanma ve çevre kirliliği gibi durumlar sebebiyle, vücuttaki melanin hormonunun gerektiğinden fazla salgılanmasıdır. Cilt tonu dengeleyici uygulamalar ve koruyucu önlemlerle cilt tonu eşitsizliğinin önüne geçmek mümkündür.

Cilt Tonu Eşitsizliklerinin Nedenleri

  • Vücudun ihtiyacından daha az su tüketimi
  • Stres
  • Sigara kullanımı,
  • Çevre kirliliği
  • Güneş ışınları UVA – UVB gibi ,
  • Hormonal değişiklikler sonucu (mesela hamilelikte) melazma oluşumundan dolayı,
  • Uzun süredir bulunan sivilce ve aknelerin neden olduğu hiperpigmentasyon,
  • Ciltte olgunlaşmaya bağlı lipofuksin birikmesi,
  • Ciltteki gözeneklerin tıkanması ya da nefes alamaması.

Cilt Tonu Eşitsizliği Çeşitleri Nelerdir?

Kırmızımsı Cilt Tonu
Ciltte görülen kızarıklıklar; stres, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, hava kirliliği ve dengesiz ve zayıf beslenme gibi nedenlerden dolayı sorundur. Cilt kızarıklıklarının sebeplerinin tespit edilmesi bazen zor olabilmektedir. Bu tarz durumlarda cildi sakinleştirecek ürünler kullanmak gerekmektedir.

Soluk- Grimsi Cilt Tonu
Eğer cilt soluk ya da grimsi cilt tonu olarak görülüyorsa bunun nedeni ciltteki nem eksikliği, pürüzlü cilt dokusu veya cilt yüzeyindeki ölü cilt hücreleri olabilir. Bu tarz cilt problemleri genellikle hücrelerde görülen enerji kaybı, artan stres seviyesi ve ciltteki kolajen eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Sarımsı Cilt Tonu
Solgun cilt görünümü ve ciltteki sarı lekeler; kan dolaşımının normalden daha az olması, iltihaplanma ve oksidatif stres gibi sebeplerden dolayıdır. Oksidatif stres; glikasyon adı verilen fazla glikozun (şekerin) keratin ve kolajen gibi moleküllere yapışmasına sebebiyet verebilir. Glikasyonun meydana gelmesinden sonra vücutta sarı ve kahverengi lekeler bulunabilir, bu da cildin sarımsı görünmesine yol açmaktadır.

Cilt Tonu Eşitlemek için Neler Yapılmalı?

Bol Su Tüketimi

Günde en az 2 litre su tüketimi cilde nem kazandırmaktadır ve hücre yenilenme süreci hızlandırmaktadır. Bu sayede cilt renginin koyulaşmasına sebebiyet veren etkenlerin de ciltten atılması kolaylaştırmaktadır.

Meyve ve Sebze Tüketimi

Antioksidan içeriği zengin meyve ve sebzeler, içerisindeki faydalı yağlar ve asitlerle cildin hem korunmasına hem de yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece ciltte renk eşitsizliğine sebep veren iç ve dış etkenlerin etkinliğini azalıyor.

Zararlı Alışkanlıkların Bırakılması

Sigara ve alkol kullanımı, ciltte nem düzenini bozarak toksin artışına nedendir. Özellikle sigara kullanmak, ağız çevresi başta olmak üzere ciltte renk koyulaşmasına sebebiyet verir. Sigara ve alkolün ciltte oluşturduğu sorunlar, bu alışkanlıkların bırakılması sayesinde kısa sürede toparlanıyor.

Cilt bakım kürü uygulamak

Cilt tonu dengeleyici kozmetik uygulamaların başında peeling işlemi vardır. AHA ve BHA asitlerini kullanarak ckldin üst katmanının küçük şekilde soyulmasını ve cildin kendisini yenilemesini sağlayabilir. L’Oréal Paris’in Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür’ü, içeriğindeki glikolik asit cilde peeling yapmaktadır. Bir hafta boyunca kullanılabilen bu cilt bakım ampülleri ile cildi yenileyebilir, daha eşit tonda ve aydınlık görünmesini sağlanabilir.

Revitalift ampullerin içerisindeki %10 glikolik asit, cildin küçük düzeyde soyulmasını sağlamaktadır. Bu peeling etkisi ile cilt kendini yenilemekte  daha aydınlık, eşit tonda ve pürüzsüz görünmektedir. 7 gün boyunca bu ampulleri düzenli kullanırken, güneş kremi uygulamak ihmal edilmemelidir.

Cilt Tonu Dengeleyici Maske

Peelingle beraber cilt tonu dengeleyici maske kullanımıyla, daha etkili sonuçlara ulaşılabilir. Limon özü ve kil bulunduran maskeler, cildin temizlenmesi ve renk düzensizliklerinin dengelenmesi için etkili çözüm sunmakta. Özellikle limon, içerdiği meyve asitleri ayrıca C vitamini sayesinde cilt tonu ayarlanması için birebir.   

Cilt Tipine Uygun Nemlendirici ve Kremler

Cilt bakımının en önemli adımı nemlendirici kullanımı; cildin korunması ve yenilenmesi için mühimdir. Özellikle içerisinde A, C ve E vitaminleri içeren kremler, cilde nem kazandırır ve birlikte yenilenme sürecini destekler. Ancak nemlendiricinin ciltteki yağ ve nem düzeninin sağlaması için cilt tipine uyumlu olması da önem taşıyor.

Ayrıca ciltteki nem ve yağın dağılımı, özellikle de karma ciltlerde eşit olmayabiliyor. Bu durum, çevresel faktörlerle birlikte geldiğinde ciltte renk düzensizliğine sebeptir. Bunun için hem cilt tonu düzenleyici krem kullanılması hem de bölgesel çözümlerin sağlanması etkilidir.   

Güneş Kremi Kullanımı

Ciltte melanin fazlalığına sebep olan güneş ışınları, cilt tonu dengesizliğinin en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Ciltteki renk dengesizliğinin giderilmesi ve tekrarlanmaması için ise mutlaka güneş kremi kullanılmalı. Güneş ışınları, bulutlu havada ve hatta kapalı ortamlarda bile bulunur ve fark etmeden cilde zarar veriyor. Bu nedenle güne başlarken uygulanan cilt bakım rutinine, mevsim fark etmeden güneş kremi de eklenmelidir.

Yüzdeki Renk Eşitsizliği İçin Doğal Yöntemler

Ciltteki renk düzensizşiği sorununa çözüm için evinizde doğal maskeler de yapabilirsiniz. Genelde tercih edilen maskeler; limon, gül suyu, kil, bal-yoğurt, patates, salatalık, elma maskesi ve aloevera maskeleridir.

Limon Maskesi

Asidi fazla limon özellikle ölü cilt tabakasından arınmak ve ciltin etkin temizlenebilmesi için kullanılır. Uygulama şekli iki çeşittir; ilkinde, limon suyu sıkılır ve temiz bir pamuğa alınmaktadır. Cilt pamukla silinir ve temizlenir. İkinci yöntemde ise, limon kabuklarının iç kısmı cilde doğrudan sorun bulunan bölgeye uygulanır. Minimum 10 dakika bekletilir ve ardından durulanır. 

Gül Suyu Maskesi

Cildi sakinleştirici ve renk açıcı özelliği dolayısıyla gül suyu güzellik iksiri olarak kullanılmaktadır. Ciltteki renk düzensizliği için vazgeçilmez bir rutin oluşturulabilir. Uygulama şekli de oldukça rahattır. Temiz bir pamuğa gül suyu damlatılır ve cilde yavaş hareketlerle sürülür. Gün içerisinde yüzdeki renk dengesizliği için iki defa uygulanabilir. Herhangi bir durulama işlemi gerektirmez. Cildin parlak ve canlı görünmesine katkı sağlar.

Kil Maskesi

Tek başına da kullanılabilir karışım yapılarak kür şeklinde de kullanılabilir. Cildin canlanması ve sağlıklı görünmesi için kullanılmaktadır.

Bal-Yoğurt Maskesi

Ciltte oluşan ölü derilerin temizlenmesi ve cildin derinlemesine arındırılmasında görev alır. Ölü deriden arınan cilt daha esnek ve canlı bir görünüm kazanır. Ciltteki renk eşitsizliği probleminin giderilmesi ve renk tonlarının dengelenmesi için de kullanılmaktadır.

Uygulama şekli; bir yemek kaşığı yoğurdun içerisinde bir tatlı kaşığı bal eklenir. Hazırlanan karışım cilde eşit şekilde uygulanır. Minimum 10 dakika bekletilir ardından durulama işlemi yapılır. Cilt bu maske sonrasında yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Bu maskenin etkisini çoğaltmak için içerisine bir tatlı kaşığı da karbonat ilavesi yapılarak cildin pH dengesi ayarlanabilir.

Patates Maskesi

Anti bakteriyel özelliği sayesinde cilt tonu dengelemek için kullanılabilir. Uygulama şekli, küçük boy patates rendelenir suyu süzülür. Patatesin suyu pamuğa damlatılır ve cilde sürülür. Doğrudan patates suyu ile cilt yıkanabilir. Bu uygulamalardan sonra en az 15 dakika bekler durulama yapılır. Rendelenen patates ise ciltte kararan bölgelere uygulanabilir.

Elma Maskesi

Ciltteki yağ kirin giderilmesi için kullanılır. Cildin sağlıklı ve parlak görünmesine katkı sağlar. Cildi beyazlatmak amacıyla da kullanılmaktadır. Uygulama şekli, bir elma rendelenir ve suyu sıkılır. Elma suyuna az miktarda bal ve süt eklenir. Cilde uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Ardından durulanır.

Yorum yapın