Karbon Peeling Nedir?

Cilt bakımında en çok dikkat edilen noktalardan biri de gözenek temizliğidir, gözenek temizliğinin derinlemesine yapılabilmesi için özel ürünler ve cihazlarla cilde bakım yapılır. Gözenek temizliği için önemli bir peeling olan; Karbon peeling nedir? İşlem sonrası cilt bakımı nasıl olmalıdır? Peeling, cilt bakım rutininizde olması gerekenler arasındadır, gözenekleri temizleyip; siyah nokta, sivilce vb. sorunların düzenli kullanımla ortadan kalkmasını sağlar ve cildi sıkılaştırır fakat sık sık kullanılmamalıdır. Evde yapılan cilt bakımı bazen yeterli gelmeyebilir özellikle de gözenek temizliği evde yeteri kadar sağlanamaz. Peeling uygulamaları üç gruba ayrılır; hafif, orta ve derin olarak. Karbom peeling, cildin yenilenmesini sağlayacak en etkili maddelerden biri olan aktif karbon yani aktif kömür ile cilt bakım uygulamasının yapılmasıdır. Peeling aktif edilmek için lazer ışınlar kullanılır. 

Karbon Peeling Nasıl Yapılır? Evde Yapmak Mümkün mü?

Derinlemesine cilt bakım yapabilmek için karbon peeling idealdir, karbon peeling yaptırmak isteyenler merak ediyor; ‘’Karbon peeling nasıl yapılır? Evde yapmak mümkün mü?’’ karbon peeling işlemi için aktif kömür tozu ile özel solüsyon elde edilir. Solüsyon göz çevresi harici tüm yüze uygulanır. Solüsyonun ciltte kuruması ortalama olarak on beş dakikadır, solüsyonun ciltten temizlenmesi içim lazer ışınlar kullanılır. Bu peeling işlemi çok güçlü bir etkiye sahiptir, bu işlemde lazer ışınlarının kullanılması da işlemi çok daha etkili kılar. Cildin alt tabakalarına nüfuz ederek gözenekler derinlemesine temizlenir. Ölü ve kirli tabaka karbon solüsyonu ve lazer ışınları sayesinde temizlenir. Isı sayesinde solüsyon ciltten buharlaşır. Uygulamayı evde yapmak mümkün değildir, işlemi uzman kişiler medikal cihazlar ile yapmalıdır, kısacası bu işlemi evde yapmak mümkün değildir.

Karbon Peeling Faydaları

Yapılan her cilt bakımı tabii ki belli başlı faydalar sahiptir fakat karbon peeling yapıldıktan sonra ciltte ne tür değişiklikler olacağı merak ediliyor. Karbon peeling faydaları

  • Yüzeysel bir bakım değil, derinlemesine bir bakım yapıldığı için cildin alt tabakasında bulunan kir ve ölü deri temizlenir.
  • Ciltte bulunan ölü deri ve ölü hücreler temizlenir böylece yüz çok daha taze ve yenilenmiş bir görüntüye sahip olur. 
  • Karbon peeling sonrası ciltteki sebum dengesi sağlanır, yağlı görüntü ortadan kalkar. 
  • Yüzde bulunan lekeler, geniş gözenekler, beyaz ve siyah noktalar temizlenir, sağlıklı bir cilde sahip olunur. 

Karbon Peeling Zararlı mı?

Cilt bakımı yaptırmayı düşünen kişilerin başlıca merak ettiği konulardan biri de yararlar ve zararlar. Karbon peeling zararlı mı?  Hassas bir cilde sahipseniz karbon peeling uygulaması sonrası ciltte kısa süreli hassasiyet yaşanabilir. İşlemi yaptıracağınız merkezin profesyonel olması ve kullandıkları ürünler çok önemlidir, profesyonel merkezlerde yapılan işlemler sonrası yan etki gibi sorunlar yaşanmaz. İlk kez medikal bir cilt bakımı yaptıracaksanız dermatolog onayı almanız gerekebilir. 

Karbon Peeling İşlemi Sonrası Cilt Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Karbon peeling işlemi sonrası cildinize yapacağınız bakım önemlidir. Karbon peeling işlemi yaptıran kişiler ve yaptıracak kişiler ‘’karbon peeling işlemi sonrası cilt bakımında nelere dikkat edilmeli?’’ merak ediyor. İşlem sonrası cilt daha hassas olacağı için dış faktörlerden uzak tutulmalıdır. Karbon Peeling sonrası kaçınılması gerekenler;

  • Karbon peeling işlemi sonrası makyajdan kaçının
  • İşlem sonrası 6 saat boyunca cilt su ile temas etmemeli.
  • Hassaslaşan cilt UV ışınlarından korunmalıdır bu yüzden güneş kremi kullanılmalıdır. İşlem günü iki üç saatlik aralarla güneş kremi tazelenmelidir. 
  • İşlem sonrası bazı kişilerde cildin hassaslaşması nedeniyle kızarıklık meydana gelebilir bu yüzden yatıştırıcı ürünler ile kızarık görüntü sorunu aşılabilir.
  • İşlem sonrası cilt onarım sürecine geçeceği için onarıcı özelliğe sahip nemlendirici ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece hem cildinizi yatıştıracak hem de onarım süreci hızlanacaktır. 

Yorum yapın