Glikolik Asidin Cilde Faydaları

Cilt bakım rutinine AHA, BHA, retinol vb asitleri cilt bakım rutininize ekleyerek doğru yüz bakımını yaparsınız. AHA grubu olan Glikolik asidin cilde faydaları önemli ve büyük ölçüde etkilidir. En büyük faydası ise cildi aşındırmadan temizleyen bir yapıya sahip olmasıdır. Günün koşuşturmasıyla kirlenen ciltteki; sebum, ölü deri ve kir ciltte herhangi bir hassasiyet yaratmadan temizler. Glikolik asidin cilt bakımında kullanılmasıyla ciltte hücre yenilenmesi hızlanır, leke vb. sorunlar düzenli kullanım ile ortadan kalkar. 

  • Glikolik asit kırışıklık ve leke gibi sorunları düzenli kullanım ile yok eder.
  • Ciltteki nem dengesini sağlar ve kuruluğa iyi gelir.
  • Cilt tonu eşitsizliği problemini yok eder, cilt tonunu eşitler.
  • Nemlendirme etkisi ve cildi aydınlatma etkisi vardır. 

Glikolik Asit Nedir

Glikolik asit rutine eklenmeden önce ne olduğu ve nasıl kullanılacağı hatta hangi ciltlerin kullanması uygundur araştırılmalıdır. Glikolik asit nedir?  Glikolik asit AHA sınıfına giren meyve asididir. Bitkiler içerisinde bulunan şekerlerden üretilen doğal bir asittir. Rengi ve kokusu yoktur, molekül yapısı oldukça küçüktür bu nedenle cilde başarılı şekilde nüfuz eder cildi besleyen ve onarımını hızla gerçekleştiren bir niteliğe sahiptir. Cilt için yararlı asitler arasında bulunmaktadır. 

Glikolik Asidin Etkileri

İnsan bedeni belli bir döngü içerisindedir ve cildi ölü derilerden arındırmaya çalışır, 25’li yaşlar sonrası bu yenilenmeyi sağlayan döngü yavaşlar, döngünün yavaşlamasıyla birlikte ciltte ölü hücreler birikir ve solgun bir görünüm sağlar ve katı elastikiyetini kaybetmiş bir cilt meydana gelir pürüzlü ve lekeli bir görünüm ortaya çıkar. Suda çözünen yapısıyla glikolik asit içerikli bakım ürünleri ölü hücrelerin arındırılmasını başarıyla sağlar, ciltteki yağ kir ve ölü deri temizlenir cildin yenilenmesi sağlanır. Cildin üst katmanına nüfuz eden bir asittir buradaki ölü hücreleri tutan bağları parçalayarak temizleme sağlar böylece ışıl ışıl tazelenmiş bir cilde sahip olursunuz. Herhangi bir irritasyona sebep olmaz, zarar vermeden uygulama yapar cilde zarar vermeden yıpratmadan peeling işlevini gerçekleştirir. Temizleyici ve maskeler gibi ürünlerin içerisinde glikolik asit bulunan ürünler bulunmaktadır bu ürünler cildi temizler, pürüzsüz hale getirir ve ürün emilimi gayet kolaydır. 

Hangi Cilt Tipi Glikolik Asidi Kullanmalı

Glikolik asidin faydaları saymakla bitmiyor fakat bu işlevi gören birçok asit ve bakım ürünü bulunmaktadır bu nedene size uygun asitleri tercih etmelisiniz. Hangi cilt tipi glikolik asidi kullanmalı; kırışıklık, leke, siyah nokta, beyaz nokta gibi birçok sorunla başa çıkan bu asit tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilir, ayrıca içerisinde asit bulunan bakım ürünleri çok daha hızlı sonuç sağlar. Çok hassas ve kuru ciltler, egzama ve rosa gibi probleme sahip olanlara glikolik asit önerilmez. 

Glikolik Asit Nasıl Kullanılmalı

Asitler cilt bakım rutinine eklenirken birtakım dikkat edilmesi gereken husus bulunur bu hususlara dikkat edildiğinde herhangi bir yan etkiye ya da probleme rastlanmaz. Glikolik asit nasıl kullanılmalı; cilt alışana kadar kullanılan asit belli bir seviyede kullanılmalıdır, hassas bir cilt yapısına sahipseniz irritasyon gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Asidi en minimal seviyede belli aralıklarla kullanmaya başlayın. İki gün aralıklarla kullanıma başlamak glikolik asit için idealdir, cildi alıştırarak bu aralık azalabilir ya da asit seviyesi değiştirilebilir. Glikolik asit yüzde olarak %10’dan fazlası kullanılmaması gereken asitlerdendir, asit oranı yüksek ürünler tabii ki peeling etkisi gösterir fakat asit yüzdesi arttıkça irritasyon oranı da yükselmektedir, dikkatsiz kullanımlarda kimyasal yanıklar meydana gelebilir. Yüze nüfuz eden asitleri ciltte uzun süre tutmamalısınız, doğru miktarda ve doğru sürede uygulama ile en iyi etki ve sonuç alınır. 

Glikolik Asit Hangi Asitle Birlikte Kullanılmamalıdır

Cilt bakım rutinlerine bazı asit kombinasyonları eklenmektedir, doğru asit kombinasyonları vazgeçilmezdir fakat yanlış kombinasyon ile cilde zarar verilir. Glikolik asit kullanan kişiler merak ediyor ‘’Glikolik asit hangi asitle birlikte kullanılmamalıdır’’ Glikolik asit, salisilik asit ile kullanılmamalıdır cildi çok kurutup, irritasyona sebep olup cildinizi soyabilir, bu iki kombinasyon birlikte kullanılmamalıdır. 

Yorum yapın