Doğru Retinol Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

A vitaminş cilt açısından en değerli vitaminlerden biridir. Retinol C ve E vitaminler ile beraber antioksidan özelliğe sahiptir. Bu etkisi sayesinde pürüzsüz cilt görünümünün kazanılmasına ve korunmasına yardımcı olmaktadır.  Ancak bu etkiyi doğru kullanıldığı takdir de vermektedir. Bu sebeple Doğru Retinol Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Araştırılmaktadır. Yanlış retinol kullanımlarında ciltte kızarıklık, hassasiyet ve soyulma gibi alerjik belirtiler vermektedir. 

Retinol Nedir

Retinol, A vitaminin temel iki türevinden oluşmaktadır. Ayrıca Retinol Nedir sorusunun cevabı kısaca A vitamini olarak adlandırılmaktadır. Bu vitamin bitki ve hayvansal gıdalarda da bulunmaktadır. Hücre yenilenmesi ve güçlenmesinde retinolün görevi çok büyüktür. Bu sebeple yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır.

Retinolün Cilde Etkileri

Cilt bakımında retinolün görevi oldukça önemlidir. Sebeple Retinolün Cilde Etkileri arasında;

  • Cildin cansız görünüm,
  • Cildin Mat görünüm,
  • Cildin Solgun görünüm,
  • Cildin Koyu halka görünümü,
  • Cilt tonu eşitsizliği,
  • Cildin Güneş ışınlarına bağlı koyu leke görünümleri,
  • Yağlanmaya bağlı olarak gelişen cilt problemleri,
  • Yağlanmaya bağlı izler,
  • Kırışıklık gidermek açısından kullanılmaktadır. 

Farklı Cilt Tipleri için Retinol

Retinolün çoklu etkisine bağlı olarak çeşitli cilt tiplerinde kullanılmaktadır. Bu anlamda Farklı Cilt Tipleri için Retinol yağlı ciltlerde sebum üretimin azalmasına kuru ciltlerde ise nemlilik oranlarının artmasında yardımcı olmaktadır. Olgun cilt tipinde ise hücre yenilenmesini arttırarak cildin sıkı ve genç görünümünü sağlamaktadır. 

Retinolün hassas ciltler açısından kullanımı kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Temel özelliği gerginlik ve sıkılık oluşturan retinol, hassas ciltlerde kızarıklık oluşumuna neden olmaktadır. Hassas ciltler açısından özel formül içeren retinol tercih edilmesi gerekmektedir. 

Cilt Bakımında Retinol Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımı gerçekleştirilirken retinol kullanımının incelikleri yer almaktadır. Asit içeren bileşenlerle beraber kullanılmaması gerekmektedir. Bu anlamda Cilt Bakımında Retinol Nasıl Kullanılır? Konusunda bu ayrıntı oldukça önemlidir. çünkü oldukça güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Doğal asitlerle bir araya getirilmemesi gereklidir. istenmeyen etkiler oluşturacaktır. Retinol doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Uygulanırken Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum ürünlerinden yardım alınabilir.

Retinol Cilde Nasıl Uygulanır

Retinolden faydalanmak açısından temiz cilde uygulanması gereklidir. Retinol Cilde Nasıl Uygulanır konusunda doğrudan uygulandığında yanma, kızarıklık ve hassasiyet oluşturmaktadır. Bu sebeple diğer ürünlerden yardım alınması gereklidir.

Retinol içeren Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum kullanılabilir. Bu ürünler hassasiyet durumunu ciltte dengelemektedir. Ayrıca olumlu etkilerinin ortaya çıkmasını da sağlamaktadır. Bu serumu cilde temizleyici ve tonik sonrasında uygulanmalıdır. Hemen ardından da nemlendirici kullanılması gereklidir.

Retinol Hangi Sıklıkla Kullanılmalı

Retinol oldukça güçlü bir içeriktir. Retinol fayda ve kullanım şekli uygulandıktan sonrasında en merak edilen konu Retinol Hangi Sıklıkla Kullanılmalı konusudur. Retinol hafta da 2 ya da 3 kez bakım rutinlerinde kullanılması gereklidir. Sonrasında her gün kullanılmaya başlanabilir. Bu şekilde yan etkiler de kontrol edilebilir.

Yorum yapın