Kaz Ayağı Nedir? Kaz Ayağı Kırışıklığından Kurtulmanın Yolları Var mıdır?

İnsan doğası gereği yaş aldıkça yüzünde kırışıklıklar meydana gelebilir. Örneğin; alın çizgileri, mimik kırışıklıkları ve tabii ki sık duyduğumuz kaz ayakları. 

“Kaz ayağı Nedir?” Sorunuzu şöyle yanıtlayabiliriz; Özellikle orta yaşlı kadın ve erkeklerin korkulu rüyası kaz ayakları olabilir. Kaz ayağı kırışıklıkları, yüzümüzün en hassas ve mühim olan gözün dış çevresinde ve altında meydana gelen ince çizgilere verilen isimdir.

Kaz ayakları kırışıklığı, yaş aldıkça derinleşen çizgilere sebep oluyor ve zamanla önüne geçilmesi zor bir hale gelebilir bunun için erkenden eyleme geçmek doğru olacaktır. Güldüğünüz de daha çok belirginleşen kaz ayakları, aynaya baktığınızda kozmetik olarak sizleri rahatsız ediyor ve daha yorgun, olgun ve cansız bakışlara sahip olmanıza neden oluyor olabilir.

Kaz ayağı kırışıklığından kurtulmanın yolları var mıdır? Elbette doğru yöntemlerle kaz ayaklarının önüne geçebilmenin imkânı var. 

Kaz Ayağı Kırışıklığı Neden Olur?

Bir sabah uyanıp aynaya baktığınızda, gördüğünüz kaz ayağı kırışıklığı yüzünden telaşlanarak “Kaz ayağı kırışıklığı neden olur?” sorusunun cevabını merak edenlerdenseniz, cevap yazımızda. 

Her sene yaş alıyoruz ve zaman geçip giderken maalesef yüzümüzde izler bırakabiliyor.

Fakat yeterli beslenme, doğru bir cilt bakım rutini ile zamana meydan okumak mümkün.

Aynı yaşlar da ya da daha olgun insanlarla karşılaştığınızda yüzünüzdeki kaz ayakları yüzünden onlardan daha olgun duruyor olabilirsiniz. İşte bunun sebebi zamanın akıp gidişi değil; yetersiz su tüketimi, zararlı güneş ışınları, fazla mimik kullanımı, cildi yetersiz veya yanlış nemlendirme veya cilt bakımı rutinsiz bir hayat olabilir.

Bu kaz ayağı kırışıklıklarının önüne, basit ve etkili birkaç yöntem ile geçebilirsiniz.

Kaz Ayağı Görünümü Nasıl Azaltılır?

Kaz ayağı görünümü nasıl azaltılır? Diye merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemlere mutlaka göz atmanız gerekir.

Kaz ayağı görünümünü azaltma yöntemleri arasında, etkili bir yöntem olarak “Yüz yogası” bulunur.

Her gün 20 dakika uygulayacağınız yüz yogası, cildinizin elastikiyetinin korunmasına mutlaka yardımcı olacaktır.

  • İki elinizin işaret parmaklarını göz çukurlarına yerleştirin ve nazikçe bastırın. 10 saniye bekledikten sonra yukarıdan aşağıya olacak şekilde nazik bastırmaya devam ederek daireler çizin. 20 dakika boyunca bu hareketi tekrarlayın. İlk etapta zorlanıyorsanız tek gözünüz ile başlayıp alıştıktan sonra diğer gözünüzle birlikte devam edebilirsiniz. Her gün düzenli bir şekilde bu egzersizi yapmak, kaz ayağı çizgilerinizin derinleşmesini engelleyecektir.
  • Bol bol su içmeye özen göstermelisiniz. Günlük içeceğiniz su miktarı en az 2 litre olmalı.
  • Cildinizi düzenli olarak, özellikle göz çevrenizi nemlendirmeye dikkat etmelisiniz. Bu kaz ayağı çizgilerinin yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Yeşil çay ve hyaluronik asit içeren kâğıt göz maskeleri kullanabilirsiniz.  Bu maskeler göz çevrenizin yumuşamasına ve ince çizgilerin görünümünü azaltma da birebir çözüm olabilir. Her gece yatmadan düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir. Kullanmadan önce buz dolabında bekletmeniz, soğuk kompres yapar ve göz çevresinde botoks etkisi yaratarak ferahlamanıza da yardımcı olur.
  • Keten tohumu ve hyaluronik asit içeren göz çevresi kremlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu içeriğe sahip kremler, göz çevrenizin nemlenmesini sağlamakla birlikte aydın bir görünüm vererek göz çevrenizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.
  • Kaz ayağı çizgilerinin bir diğer sebebinin zararlı güneş ışınları olduğunu belirtmiştik. Güneşin yaydığı UVA ışınları kırışıklığa sebep olduğundan güneşli havalar da gözlerinizi kısmamalı ve güneş gözlüğü takmaya çok dikkat etmelisiniz. Güneş kremi kullanmakta kırışıklığın önüne geçebilmenin bir diğer yöntemidir.
  • Yüz üstü uyumamaya özen göstermelisiniz ve uyku ihtiyacınızı da yeteri kadar karşılamanız gerektiğini unutmayın.
  • Gün boyu gözlerinizi yorabilecek işlerden uzak durmaya dikkat edin veya gözlerinizi birkaç saat hareketsiz bırakarak dinlendirin.

Yorum yapın