Cilt Bakım Ürünlerini Hangi Sırayla Uygulamalıyım?

Cilt bakımı gündelik şekilde yapılması elzem olan, cildimizin işlevini yapabilmesi için önemlidir. Cilt bakımı hakkında merak edilen sorulardan biri de; Cilt bakım ürünlerini hangi sırayla uygulamalıyım? Sorusu oluyor, sıralamayı doğru olarak uygulamak önemlidir. Günün yorgunluğu, makyaj, sıcak ya da soğuk havaya maruz kalmak gibi birçok etken cildi yavaş yavaş olumsuz yönde etkilemektedir bu nedenle cilt tipinizi öğrenmeli ve cilt bakım rutininiz için ürünleri de cilt tipinize göre almalısınız. Cilt tipinizin ne olduğunu bilmiyorsanız eğer öğrenebilmek için; bir güzellik uzmanı ya da dermatologdan yardım isteyebilirsiniz. Cilt bakımını düzenli yapmanın getirilerinden biri de sebum dengesinin sağlanmasıdır. Sebum dengesini bozulursa; akne, sivilce, siyah nokta gibi problemlerde artış görülmektedir. Cilt tipinize uygun cilt bakımı ile cildinizin yaşlanmasını yavaşlatıp, daha sağlıklı bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır, cilt bakımını düzenli yapmak önemli bir püf noktası fakat çok daha önemli atlanmaması gereken bir diğer nokta iste cilt bakım ürünlerini doğru sıralama ile uygulamaktır.  Cilt bakım ürünlerinin uygulama sırası cilt tipine göre farklılık göstermez. 

Bakımın İlk Adımı: Temizleyici

Cilt bakımı uygulamalarının adımları epey önemlidir, ilk adım temizliğe başlangıçtır. Bakımın ilk adımı: temizleyici, cilt tipinize uygun temizleyici tercih etmelisiniz aksi takdirde cildiniz bazı reaksiyonlar verebilir ya da herhangi bir sonuç almayabilirsiniz. Dört farklı cilt tipi bulunmaktadır: kuru, yağlı, karma ve hassas ciltlerdir. Yanlış ürün seçimi sonucu cildinizi tahriş edebilir, detaylı cilt temizliği yapamayabilirsiniz. Kuru ciltlerin sebuma ihtiyacı vardır, kuru ciltlere sebum sağlanamadığında pul pul kuru bir görünüm meydana gelmektedir. Soğuk havalarda sebum dengesi sağlanmadığında cilt hassaslaşabilir, egzama gibi problemler yaşanabilir. Kuru ciltler yoğun nemlendirme özelliğine sahip, içeriğinde sağlıklı bakım yağları bulunan ürünleri cilt bakım rutininde temizleyici olarak edinmelidir. Kuru ciltler için bakım malzemeleri genelde kremsi ve akışkan yapıdadır. Yağlı ciltlerin sorunu ise sebumun fazla salgılanmasıdır, doğru temizleme yapılmazsa ciltte akne ve sivilce gibi sorunlar meydana gelir. Yağlı ciltler temizleyici seçimi yaparken içerik olarak; su bazlı ürünleri tercih etmeliler. Su bazlı temizleyiciler ve serumlar yağlı ciltler için uygun bir seçimdir. Karma ciltlerin bakım rutininde dengeliyici temizleyici ürünler seçmeleri önemlidir çünkü; kuru cilde sahip kişiler gözeneklerinin büyümesine müsaittir; alın, burun ve çene bölgeleri yağlanır. Bazı dönemler çok yağlı bir yapıya sahipken, bazı dönemler kuru bir görünüme sahip olabilir. Karma ciltleri nemlendirmek önemli bir noktadır, cildin sebum dengesini sağlayacak jel bazlı temizleyiciler tercih edilmelidir. Hassas ciltlerin ürün seçimi kritiktir, yanlış ürün seçimi yaptıklarında ciltlerinde tahriş vb. sorunlar meydana gelebilir. Yumuşak yapılır, temizleyen, temizlerken kurutmayan nemlendiren bir temizleyici tercih etmeleri gerekir. 

Bakımın İkinci Adımı: Tonik

Cildinizi temizleyici ile kir ve makyajdan arındırdıktan sonra artık ikinci adıma geçmelisiniz. Bakımın ikinci adımı: tonik, tonik seçimi epey önemlidir, yanlış tonik seçimi ile cildi kurutabilir, tahriş edebilir. Tonik kullanımı gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini, gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. Uzun ve düzenli bir kullanım ile gözle görülür gözeneklerde sıkılaşma meydana gelir. Yağlı tipte olan ciltlerin tonik seçimi gözenek sıkılaştırıcı olan ürünlerden yana olmalıdır ayrıca; yağlanma karşıtı tonikler de uygun bir seçim olacaktır. Karma ciltler ise iki farklı tonik kullanmalıdır, kuru bölgeler için su bazlı tonikler, yağlı bölgeler için yağlanma karşıtı içeriğe sahip ürünler tercih edilmelidir. Kuru cilt tipleri nemlendirici özelliğe sahip olan tonikleri tercih etmelidir. Hassas cilt tipine sahip olan bireyler alkolsüz ve temiz içeriğe sahip olan ürünleri tercih etmelidirler. Tonik kullanımı ise; bir parça pamuğa tonik döküp, pamuğu nazikçe dairesel hareketler ile uygulayın. 

Bakımın Üçüncü Adımı: Lokal Bakım

Bakımın ikinci aşaması tamamlanmasıyla cilt tamamen bakım için uygun hale gelir. Bakımın üçüncü adımı: lokal bakım, lokal bakım ürünleri genelde doğal yağlar ile zengin ve besleyici bir içeriğe sahiptir. Genişlemiş gözenekleri temizleyip derinlemesine bakım yapar, lokal bakım sayesinde ince çizgiler zamanla dolar ve kırışıklığı önlemiş olursunuz. Lokal bakım için özellikle üretilmiş ürünler bulunmaktadır cilt tipinize uygun olan bakım ürününü tercih ederek düzenli ve doğru uygulama ile istenilen sonucu almak mümkündür. Genel olarak lokal bakım ürünlerine bakış açısı ve hedef kısa sürede sonuca ulaşmaktır bu ürünlerin başında; sivilce kremleri gelir fakat; kısa sürede hemen sonuç almak pek mümkün değildir bu ürünleri rutininize dahil etmeniz ve doğru beslenmeniz sonucu pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Lokal bakım ürünlerini kullanırken en az beş dakika yüzünüzde bekletmeniz doğru bir hareket olacaktır cildin ürünü emmesi için vakit vermelisiniz. 

Bakımın Dördüncü Adımı: Serum

Son zamanlarda medyada ve kozmetik mağazalarında sık sık rastladığımız bu ürünler elbette rutininizde yer almalıdır. Bakımın dördüncü adımı: Serum, birçok serum bulunmaktadır önemli olan doğru seçimi yapabilmenizdir; cilt tipinize ve şikayetinize göre serum seçmeniz doğru rutin için önemli bir adımdır. Cilt tipine ve amaca göre birçok serum bulunmaktadır. Eğer ince çizgiler ve kırışıklıklar için bir serum arıyorsanız rutininize retinol serumu dahil etmelisiniz, retinol serumu düzenli kullanarak kırışıklık karşıtı bariyer oluşturabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz bakchiol serum kullanmanız doğru bir seçim olacaktır üstelik bu serum düzenli kullanımda; aynen retinol gibi yaşlanma karşıtı bir bariyer oluşturacaktır, koyu lekeler ve büyük gözenek sorunu için uygun seçim olacaktır. Karma ve yağlı ciltler ise hyaluronik asit serumunu tercih etmeliler. Hyaluronik asit serum; ciltte su tutumunu sağlar böylece cildin nem dengesi sağlanır. Hyaluronik asit serumunu nemlendiriciden önce nemlendirici kremin etkisini arttırmak için kullanabilirsiniz. Gözeneklerinizi temizlemek, sivilce ve akne gibi sorunlara karşı bir serum kullanmak istiyorsanız salisilik asit serumu kullanmak sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Cildinizi sıkılaştırmak istiyorsanız peptit serumları tercih etmelisiniz. Serumları rutininize dahil ederken hangi aralıklarla kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz, serum kullanımı diğer ürünler gibi günde bir ya da iki kez uygulanabilir. Kullanılan serumun içeriği ve şikayetinize göre uygulama sıklığında farklılıklar görülebilir. En doğru şekilde rutininize dahil etmek için ürün ambalajı üzerindeki kullanım bilgilerinden faydalanabilirsiniz. 

Bakımın Beşinci Adımı: Göz Çevresi Bakımı 

Göz çevresi hassas bir bölgedir düzenli bakım yapılmadığında kaz ayağı çizgileri meydana gelebilir. Bakımın beşinci adımı: Göz çevresi bakımı, yirmili yaşlar itibariyle cilt bakım rutinine dahil edilmesi gereken önemli ürünlerden biri de göz bakım kremleridir. Göz çevresi bakımı, göz çevresi sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir özellikle soğuk ve kuru havalarda göz çevresini nemlendirmek göz çevresi egzamasını ve kırışıklığı önlemektedir. Göz kapağının pürüzsüz ve kırışıksız bir yapıda olması ideal makyajı yapabilmeniz için de önemli bir noktadır, genç ve dinamik bir görüntüye sahip olabilmek için göz çevresi bakımı aksatmadan yapılmalıdır. 20’li yaşlarla birlikte vücutta kolajen üretimi azalmaya başlar, 20’li yaşlara gelmiş bireyler kolajen içerikli göz bakım çevresi kremlerini cilt bakım rutinine eklemelidir. 

Bakımın Altıncı Adımı: Nemlendirme ve Cilt Yağları 

Cildi nemlendirmek ve o nemi uzun süreli ciltte hapsetmek bakımın önemli adımlarından birisidir. Bakımın altındı adımı: Nemlendirme ve cilt yağları, bakımın son aşamasını nemlendiriciler ile sağlamalıyız, temizleyici içeriğe sahip olan ürünlerle temizliği sağlamamız sonucu ciltte sebum dengesinin tekrar sağlanabilmesi için nemlendirme önemli son adımdır. Yağlı ciltler, ciltlerinin yağlı olması nedeniyle ‘’nemlendirmeye gerek yok’’ düşüncesine kapılabilirler fakat bu yanlış bir düşüncedir, cildin ürettiği sebum ve nemlendiriciler farklı içeriklere sahiptir. Ürünlerin içeriği ile ciltteki sebum dengesi doğru şekilde olması gerektiği gibi salgılanır. Cilt daima sebum üretse de günlük hayatta maruz kaldığımız; güneş ışınları, kuru ya da nemli hava gibi etkenler sebum dengesini etkilemektedir. Diğer başlıklarda da belirttiğimiz gibi nemlendirme niteliğindeki ürünleri cilt tipinize göre seçmelisiniz. Yağlı ciltler su bazlı içeriğe sahip nemlendiricileri rutinlerine eklemeliler, su bazlı ürünler sivilce, akne vb. sorunlara yol açmaz. Üstelik yağlı ciltler için üretilen nemlendiriciler ciltteki fazla sebumu alacak içeriğe sahiptir. Kuru ciltler ise nemi hapsedecek ürünleri tercih etmelidirler, doğal yağ içeriğine sahip yağ bazlı ürünler tercih etmek, cilde nemi hapsetmek için idealdir. Karma ciltler alın, burun ve çene bölgesinde yağlanmalar yaşayabilirler genelde yanak ve göz çevreleri kurudur, karma ciltler bölgeye göre yağlı ve kuru ciltler için olan iki farklı nemlendirici ile bakım yapabilirler fakat yağsız ve su bazlı olan nemlendiricileri tercih ederek tek bir nemlendirici ile bakım yapmanız mümkündür. Hassas ciltler için ürün seçimi epey zordur, doğal içeriğe sahip ve alerjik reaksiyon yaratmayacak nemi hapseden ürünleri tercih etmeniz bakım için idealdir. 

Yorum yapın