Evde Ayak Bakımı Basıl Yapılır?

Ayak bakımına özen göstermek, düzenli bakım yapmak sandığınızdan daha önemli olabilir.

İş yerinde çalışırken, ev işlerinde, günlük işlerimiz de çoğu zaman ayakta iş yapmak, yürümek zorunda kalabiliyoruz. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bot ve çizme giymek zorunda olduğumuz için soğuk hava ve sert tabanlı, deliksiz ayakkabılar, ayaklarımızı havasız ve nemsiz bırakabiliyor. Bu yüzden ortaya çıkan koku, mantarlar, nasırlar, tırnak batmaları ve su toplamalar sizler için çekilmez bir ağrı, acı haline geliyor ve aynı zamanda kozmetik olarak da kötü bir görünüme neden olabiliyor.

Bu sebeple düzenli bir ayak bakımı bunların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Çok yoğun bir iş veya okul hayatınız var ve ayak bakımı için güzellik salonlarını tercih edemediğiniz için ağrılı, acılı ayaklarla dolaşıyorsanız artık buna bir son diyebilirim.

Bu yazımızda sizlere; “Evde ayak bakımı nasıl yapılır?” bizzat detayları ile birlikte anlatacağız. 

Yumuşacık, pürüzsüz, temiz ve sağlıklı bir görünüme sahip ayaklar için yazımızı dikkatle okuyun ve bakım aşamalarını eksiksiz bir şekilde tamamlayın.

Evde Ayak Bakım Aşamaları

  • Her gün ayaklarınızı sabunlu su ile yıkayıp, yumuşak bir fırçayla da tırnaklarınızı temizleyin.
  • Yıkadıktan sonra ıslak hiçbir yeri kalmayacak şekilde kurulayın. Parmaklarınızın arasını da kurulamayı ihmal etmeyin. Daha sonra bir ayak kremiyle 20 dakika masaj uygulayın. 
  • Evde ayak bakım aşamalarının en önemli aşaması da haftada bir kez hafif bir ayak peelingi ile ayaklarınızı ovmanız olacaktır. Gliserin, gül suyu ve tuz karışımını yaparak ayaklarınızı hem ovun hem de yarım saat boyunca bu suda bekletin. Böylece ölü derileri giderip, nasır oluşmasının da önüne geçebilirsiniz ayrıca ayaklarınızın da yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.
  • Her 2 buçuk haftada bir tırnaklarınızı kesip, törpüleyin, düzeltin. Ayak tırnaklarınızı oval ve derin kesmeyin çünkü bu tırnağınızın etinize batmasına sebep olduğu gibi uzarken de sizler için çok sancılı olacaktır. Yuvarlak ya da derin kesilmiş ayak tırnakları mikrop kapıp, ya da yanlardan daha uzun çıkabilir. Tırnak batması sizlerin günlük aktivitenizi kısıtlayacağı gibi oldukça sancılı da geçecektir. 


1. Yıkayın: On dakikalık uzun bir sıcak ayak banyosu cildi tekrar yumuşacık yapacaktır. Ayak banyonuza zeytinyağı ya da lavanta yağı ekleyin. Bu ayaklarınızın hem yumuşamasına hem de güzel kokmasına yardımcı olacaktır.

2. Keseleyin: Yıkadıktan sonra ayağınızı ve ayak parmaklarınızı keseleyerek ölü deriden arındırın. Ölü derileri attığınız ayaklarınız nasırdan ve sert görünümden sizi kurtaracaktır.

3. Masaj yapın: Kokusu hoşunuza giden bir yağla ayaklarınıza masaj yapın. 20 dakika bu masaja devam edin.

4. Yukarıya kaldırın: Ayaklarınızın kan akışını sağlamak için onları yukarıya kaldırmayı ihmal etmeyin. 

Bu unsurlara dikkat etmeyen, ayağına olmayan rahatsız ayakkabılar giyen kişiler sık sık nasırlardan ya da yaralardan bahseder. Aynı zamanda ayaklarının şekillerinin bozulmasına da neden olabilirler. Yine doğru bir ayak bakımı için ayrıca pedikür yapmayı ya da yaptırmayı da unutmamalısınız.

Ayak Sağlığı İçin Öneriler

Yanlış yapılan pedikür tırnak batmasına, sert zemin, ayağı sıkan ayakkabılar, yüksek topuklu ayakkabılar, botlar, çizmeler ayak sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Ayaklarınızı havasız bırakan botlar kokuya ve mantara sebep olacaktır. Sert zeminli ayakkabılar ayaklarınız da nasır oluşturabilir. Ayak sağlığı için önerilere mutlaka kulak vermelisiniz.

• Ayaklarınızı sıkmayan rahat ve kaliteli ayakkabılar tercih edin.
• Çoraplarınızı sıklıkla değiştirin. Aynı çorabı üst üste giymeyin. Bu mikroba neden olarak ayaklarınızda bakteri üretir.
• Ayaklarınızı her gün yıkayıp temiz tutmayı ihmal etmeyin. Dışarıdan her geldiğiniz de ayaklarınızı mutlaka sabun ile yıkayıp kurulayın.
• Ara ara refleksoloji masajları yaptırın.
• Akşam evinizde dinlenirken ayaklarınızı kalbinizin bulunduğu yükseklikten daha yukarıya kaldırıp dinlendirin ki kan akışı sağlansın.
• Banyodan sonra nemli ayaklarınıza krem sürüp, ovup ve penye bir çorap giyerek tüm gece boyunca kalmasını sağlayın. Bu ayaklarınızın yumuşamasını sağlayacak ve sabah uyandığınızda pamuk gibi ayaklara sahip olacaksınız.

• Eğer varis sorunu yaşıyorsanız, sıkı ve topuklu ayakkabılardan, uzun süre ayakta durmaktan kaçının. Olabildiğince ayaklarınızı dinlendirin ve rahat, elastik ayakkabılar tercih etmeye özen gösterin.

Yumuşak Ayaklar İçin Peeling Tarifi

Malzeme listesi:


3 yemek kaşığı şeker
3 adet limon
1 çorba kaşığı tatlı badem yağı
10-15 adet nane yaprağı
1 paket kabartma tozu

Hazırlanışı:
Tüm bu malzemeleri iyice karıştırarak ayak peelinginizi hazır hale getirin.

Kullanılışı:
Hazırladığınız karışımla ayaklarınızı iyice ovun ve bir yandan da masaj yapın. Daha sonra ayaklarınızı ılık suyla durulayın.

Yorum yapın