Hızlı ve Etkili Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi cildimizin en hassas noktalarındandır. Buradaki kırışıklıklar ve ince çizgiler gerçek yaşınızdan büyük görünmenize sebebiyet verebilir. Ayrıca yeni gördüğümüz kişilerde genellikle ilk dikkat ettiğimiz yer gözlerdir ve gözler kişinin ifadesini de yansıtmaktadır. Hassas olması sebebiyle en çok bakıma ihtiyaç duyan bölgelerden biridir. Ayrıca göz çevresi ne kadar sağlıklı ve bakımlıysa o kadar canlı ve dinamik görünür ve hissedersiniz.

Peki göz çevresi bakımına kaç yaşında başlanması gerekmektedir? Bakışların daha genç ve göz kapağının pürüzsüz ve sıkı olması ne yapmak gerekir? En doğru bakımlar nasıl yapılır? Göz çevresi kırışıklıkları nasıl geçer? Çoğu kişinin aklına takılan sorulardandır.

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI NASIL OLMALI? 

Göz çevresi cilt bölgesinde en hassas yerdir. Cilde iyi şekilde bakılmak isteniyorsa göz çevresi bakımı ile başlanmalıdır. Göz çevresi kırışmaya başladığında bunu geri döndürmek ve kaz ayağı görünümünü engellemek zor ve zahmetli bir süreçtir ve geçirici çözümler değil azaltıcı çözümlerdir. Göz çevresi bakımına erken yaşta başlandığında kırışıklıkların geç oluştuğunu fark edebilirsiniz.

Yılların geçmesi sebebiyle göz çevresinde; torbalanma, göz altlarında çöküklük, morarma ve kırışıklık aynı zamanda da göz yanlarında kaz ayakları oluşabilmektedir. Doğru göz bakımı ve göz kremleriyle bu durumları kontrol altında tutabilirsiniz.

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMINA KAÇ YAŞINDA BAŞLANMALI?

Göz çevresinde 20’li yaşlarla birlikte ince çizgiler görülmeye başlanabilir. Bu durum kişini cilt yapısına, genetik özelliğine, ne kadar cilt ve göz bakımı yaptığına ve ne kadar güneş ışınlarına maruz kaldığına güneşteyken de güneş kremi kullanıp kullanmadığına göre değişmektedir.

Pürüzsüz göz çevresi için 25 yaş itibariyle göz kremi kullanılması tavsiye edilmektedir. 20’li yaşlardan sonra deri altındaki cilt yenilenmesini ve cilde esneklik sağlayan kolajen miktarı ve üretimi azalmaktadır. Bu sebeple cildin esnekliği günden güne düşer. Azalan kolajen üretimini arttırmak için 25 yaşından sonra cilt sıkılaştırıcı kremler kullanılabilir.

GÖZ ÇEVRESİ NEDEN KIRIŞIR?

Göz çevresi cildimizdeki en ince deri tabakalarındandır. Bu nedenle göz çevremiz hassastır ve yüzdeki ilk kırışıklıkları da göz çevresinde göremeye başlarız. 

GÖZ ÇEVRESİNİN KIRIŞMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER?

Güneş kremi sürmeden güneşe çıkmak.

Deri altında miktarı azalan ve üretimi azalan kolajen.

Cildin esnekliğinin azalması. 

Göz mimiklerinin kullanılması.

Sigara kullanmak.

Az ve düzensiz uyku uyumak.

Sağlıklı beslenmemek.

Göz çevresinde nem miktarının azalması.

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI NASIL GEÇER?

Göz çevresi kırışıklıkları için yapılacaklar 3’e ayrılmaktadır.

1-) KİŞİSEL RUTİNLER

Sağlıklı ve kaliteli uyku uyumaya özen göstermelisiniz. Neredeyse her gün aynı saatte uymak ve uyanmak çok önemlidir. Hem vücudun hem cildin düzene girmesinde önemlidir. Ayrıca cilidn kurumasına da engeldir.

Günde ortalama 2 litre civarında su içmeye özen göstermelisiniz. En önemlisi ise uyandığınızda içeceğiniz su cilde nefes aldıracaktır canlandıracaktır. Sık sık su içerek cildin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Güneşe çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Kış mevsimindeyseniz bile güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyin ve çoğunlukla güneş gözlüğü takmaya özen gösterin. 

Cildiniz özellikle de göz çevrenizi uyumadan önce yumuşak dokulu pamukla temizlemelisiniz. Göz çevresindeki gözeneklerin geve boyunca açık olmasına ve hava almasına müsaade etmelisiniz.

2-) ESTETİKSEL YÖNTEMLER

Göz çevresine bakım yapılmadığında göz çevresindeki kırışıklıkların önüne geçemeyebilirsiniz. Göz kapağı düşmesi, göz çevresindeki kırışıklıklar ve göz torbalarını tedavisi için botoks, Bella eyes,  iple askı estetik yöntemleri başta geliyor.

Botoks ve iple askı yöntemlerinin geçici etkisi vardır. Ortalama 6 ay ve 2 yıl arasında kalıcılık göstermektedir. Botoks yaptırmak göz kenarlarındaki kırışıklıkların geçici süre azalmasını ve göz kenarlarının daha pürüzsüz gözükmesini sağlamaktadır.  İp askı yöntemindeyse medikal ipler kullanılarak gözler kaldırılmaktadır bu sayede kırışıklık ve sarkıklık önlenmektedir. Medikal ipler 2 yıl içerisinde çözünerek vücuttan doğal yollarla atılıyor. Bella eyes ise göze badem göz şeklini veren işlemdir. 

3-) KOZMOTİK ÜRÜNLER

Kısacası örnek vereceksek 

Kiehls’nin yeni ürünü Youth Dose Eye Treatment: İçeriğindeki farklı etkenler sayesinde göz çevresindeki farklı sorunları tek ürünle düzeltebilmektedir.

Pro-Retinol: A vitamininden olan retinol kırışıklık karşıtı maddedir.  Ürün bu etken maddesi sayesinde göz çevresine esneklik kazandırarak kırışıklıkların giderilmesinde rol oynar.

Vitamin Cg: C vitamininin  türevlerindendir. Cilt için antioksidan niteliğindedir. Göz altının aydınlık görünüm kazanmasında ve cilt dokusunun iyileşmesinde etkilidir.

Üzüm Çekirdeği Özü: C vitamininden 50 kat daha hızlı antioksidan özelliğindedir. Cildin esneklik kazanmasında özellikle de koyu halka görünümünün azalmasına katkılıdır. Göz çevresini parlak görünmesinde rol oynar.

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi

Zaman geçtikçe göz çevresindeki koruyucu bariyerlerin onarma ve yenileme özelliği azalır. Hava, su, güneş, stres, yorgunluk, beslenme ve mimik kullanımı gibi dış etkenler de eklendiğinde göz çevresinde ilk kırışıklar meydana gelir. 

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Göz Kremi, 2 farklı hyaluronik asit kullanarak göz çevresinin ihtiyacı olan besinleri sağlar. Hyaluronik asit sayesinde, cildi  nemlendirir ve besler. Göz çevresindeki kuruluğu giderir ve ince derinin çok daha canlı ve dolgun görünmesine katkı sağlar. Yorgunluk ve çevresel faktörlerden dolayı oluşan çökük görünümü gidererek göz altının daha genç görünmesini sağlar. Kremi kullananlar  4 hafta sonra daha sıkı, dolgun ve pürüzsüz bir göz çevresine sahip olduğunu söylüyorlar.

Yorum yapın