Doğru Deodorant Kullanımı Nasıl Olmalıdır? 

Günün yoğunluğu ve koşuşturmasıyla terlemek normaldir, terin bakteriyel olarak parçalanması durumuyla vücutta koku meydana gelir, bu durumla başa çıkmanın en pratik yolu deodorant kullanmaktır. Doğru deodorant kullanımı nasıl olmalıdır? Deodorant kullanımı güzel kokmak için önemlidir fakat gün boyu kalıcı olarak güzel bir kokuya sahip olmak için deodorant tercihiniz ve kullanımınız doğru olmalıdır. 

Deodorant Ne İşe Yarar?

Deodorant kullanımı kişisel bakım için önemlidir, kullanımı kadar doğru deodorant tercihi de çok önemlidir. Deodorant ne işe yarar? Deodorantın ne olduğu ve işlevi bilindiğinde seçim yapmak çok daha kolay olacaktır, istenmeyen ter kokularını önleyici bir bakım ürünüdür. Birkaç farklı biçmi bulunur; roll-on, stick, sprey gibi çeşitleri bulunmaktadır. Duş sonrası kullanımı ve üzerine parfüm kullanılarak daha kalıcı hale gelmektedir. Kullanımı pratiktir, dışarıda birçok kozmetik market ve süpermarkette hatta günümüzde mahalle marketlerinde bile bulunmaktadır yani kolayca temin edilebilir. Kişisel bakımda hijyenin bir parçasıdır. 

Deodorant Çeşitleri

Deodorant tercihi kişiye özeldir, çeşitler arasında bazı farklılıklar olabilir bu farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Deodorant çeşitleri çok kapsamlı olmasa da her kokuya ve birçok özel duruma göre ürün üretimi yapılmaktadır. 

  • Sprey deodorantlar: Ürün basınçlı şişelerde bulunmaktadır, püskürtme özelliğine sahiptir. Sprey biçiminde olması nedeniyle ıslaklık, leke ve rahatsız bir his bırakmaz. Üstelik sprey formunda olduğu için geniş alana yayılabilir, uygulama yapılırken kıyafet üzerinden yapılmamalıdır, kıyafet üzerinden yapılırsa istenen etkiyi almak mümkün değildir. 
  • Roll-on ve Stick: Sprey ürünlerden yapı olarak farklıdırlar fakat aynı görevi görmektedirler. Roll-on ya da stick ürünler direkt olarak koltuk altına uygulanmaktadır. Ürün hızlı bir şekilde cilt tarafından emilir, ter kokusunu önler. Antiperspirant ürünler istenmeyen kokuları önleme konusunda çok daha başarılıdır. 

Antipersiprant Nedir? 

Deodorant kullanan kişiler doğru tercihi yapabilmek için araştırmalar yapıyor ve bu konu araştırılırken karşılarına çıkan ilk terim ‘’antipersiprant’’ oluyor. Antipersiprant nedir?  Bu sözcük terleme karşıtı anlamına gelmektedir, ter bezlerinin üzerini sarar böylece emici patiküllerin aşırı ter salınımını azaltıyor. Antipersiprant ürünler aşırı terleme sorununu önlüyor ayrıca kötü kokuyu da önlüyor. 

Deodorant Nasıl Tercih Edilmeli

Kişisel bakım ürünleri tercih edilirken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır, başlıca dikkat edilmesi gereken kriter ise cilt tipine göre ürün tercihi yapılmalıdır. Deodorant nasıl tercih edilmeli; deodorant direkt olarak cilde nüfuz ettiği için cilde uygun şekilde seçilmesi önemlidir. Hassas ve kuru ciltler yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliklere sahip ürünleri tercih etmelidir. Yağlı ve karma cilt tipine sahip kişilerin deodorant seçimi sebum üretimini dengeleyecek terleme karşıtı ürünler olmalıdır. Cilt tipi ayırt etmeksizin, koltuk altında tüm gün kalan ürünler de bulunmaktadır, bu ürünler daha çok hijyen odaklıdır. 

Deodorant Her Gün Kullanılır Mı?

Deodorant düzenli kullanıldığında aşırı terlemenin önüne geçmektedir ve kötü koku sorunu ortadan kalkmaktadır. Deodorant her gün kullanılır mı? Deodorant kullanımı ideal olarak duştan sonra olmalıdır, her gün koltuk altı yıkanmadan deodorant kullanımı gözenekleri tıkar, kullanımı öncesi koltuk altı su ve sabun ile yıkanıp kurulanmalıdır. 

Deodorantın Yan Etkileri Var Mı?

Deodorantı kişisel bakım rutinine eklemek hijyen açısından önemlidir. Deodorant kullanan kişilerin en çok merak ettiklerinden birisi de ‘’Deodorantın yan etkileri var mı?’’ sorusu oluyor. Doğal olmayan ve içeriği belli olmayan ürünler, doğrudan deri ile temas etmesi nedeniyle cilt kanseri riskini arttırmakta. İçerisinde bulunan kimyasallar dolasıyla yanma, kabama, kaşıntı gibi sorunlar yaratabilir. 

Yorum yapın