Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt ihtiyaçlarını tanımlamak açısından ilk olarak insanlar nasıl bir cilde sahip olduğunu bilmesi gereklidir. Bu sebeple çoğu kişi Cilt Tipi Nasıl Belirlenir? Şeklinde araştırma yapmaktadır. Cilt kişiden kişiye farklı özellikler göstermektedir. ancak her cilt sahibi aynı görüntüyü istemektedir. Pürüzsüz, canlı, eşit ton, sıkı, esnek ve de renkli görünüm istemektedir. Tüm bu özellikleri içermekte olan cilt tipine normal cilt denilmektedir.

Ayrıca kalıtsal ya da dış faktör etkileriyle çeşitli olan pek çok cilt tipi yer almaktadır. Bu cilt tiplerinin normal olan cilt tipinde görünmeleri açısından doğru olarak analizinin yapılması ve doğru bakım yapılması oldukça önemlidir. 

Cilt Tipleri Kaça Ayrılır

Cilt tipleri uzmanlar tarafında 4’e ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Kuru cilt tipi
  • Normal cilt tipi
  • Yağlı cilt tipi
  • Karma cilt tipi

Bu anlamda Cilt Tipleri Kaça Ayrılır konusunda cilt üzerinde sebum oranları doğrultusunda karar verilmektedir. Çünkü cilt üzerinde yer alan sebum cildin nem düzeyini belirlemektedir.

Ciltte sebum eksik ya da fazlalıkları halinde çeşitli cilt problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu cilt problemlerini önlemek açısından cilt üzerinde yer alan sebum miktarlarına uygun olan bakım ürünlerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Sebum düzeyine göre bakım gerçekleştirmek sayesinde ürün tercihi yapmak daha kolay hale gelmektedir.

Yağlı Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Cildin ihtiyaç duyulan orandan daha fazla miktarlarda sebum üretilen durumlarda yağlı cilt problemi ortaya çıkmaktadır. Bu tanıma göre Yağlı Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır konusu cilt üzerinde ciltte belki de cilt temizliği sonrasında da giderilmeyen yağ ve parlak görünüm ve ağırlık hissinin devamlı olarak bulunmasıdır.

Bu belirtilerin çok yoğun olduğu bölgeler arasında alın, burun ve de çene hattı denilen T bölgesinde olmaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin karşılaşmış oldukları en sk cilt problemleri arasında geniş ve de tıkalı gözenek görünümü yer almaktadır.

Kuru Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Kuru cilt yapısı, ciltte yer alan sebumun ihtiyaç duyulan miktardan oldukça az üretim gerçekleştirdiğinde meydana gelmektedir. Bu tanıma göre Kuru Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır konusunda kişiler oldukça sert ve gergin yüz hissetmeleri yer almaktadır. Ayrı olarak pütürlü cilt tanımı da kuru ciltlerde sıklıkla karşılaşılmakta olan sorunlardan biridir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler kızarık, çatlak, dökülme ve pullanma gibi sık cilt sorunları yaşamaktadır.

Karma Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır

Karma cilt yapısında sebum miktarı cildin belirli bölgelerinde fazla belirli bölgelerde ise az miktarlarda yer almaktadır. Bu tanıma göre Karma Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır konusunda kuru cilt belirtileri ve yağlı cilt belirtileri yer yer görülmektedir. Özellikle de T bölgesinde yer alan parlama ve ağırlık hissi olurken geri kalan bölgelerde dökülme ve pullama sorunları meydana gelmektedir. Yağlı ve kuru ciltte görülen cilt sorunlarının ikisi de karma yapıda görülmektedir.

Yorum yapın