Biberiye yağı nedir?

Cilt bakımı rutinlerine takviye olarak yağlar, asitler ve benzeri yararlı ürünler dahil edilebilmektedir. Cilt bakım rutinlerine Sıkça eklenen biberiye yağı nedir? Cilt bakımına  faydaları nelerdir? Biberiye yağı adını aldığı biberiye bitkisinden üretilir, biberiye bitkisi ballıbabagiller familyasındandır. Biberiye yaprakları ısıl işlem görmeden sıkılıyor ve sıkılan özden biberiye yağı elde ediliyor. Bu bitki genel olarak Akdeniz ikliminde bulunur, keskin bir kokuya sahip olan bu bitki yağ formundayken de keskin bir kokuya sahiptir. 

Biberiye yağı nasıl kullanılır? 

Biberiye yağı sofralardan tutun cilt bakımına kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Biberiye yağı cilde kullanılacaksa cilde direkt nüfuz edecek şekilde kullanılmamalıdır irritasyona sebep olabilir. Cilde kullanılacak olan biberiye yağı suyla seyreltilmelidir, seyreltildikten sonra başka bir yağ ile karıştırılmalıdır. Bu şekilde kullanmak istemiyorsak bazı bakım ürünlerinin içerisine birkaç damla biberiye yağı eklenebilir bu şekilde de rutine dahil etmek mümkündür. Biberiye yağı doğru oranda kullanılmalıdır. Ayrıca biberiye yağı hastalıklar için de kullanılmaktadır.

Biberiye yağının cilde faydaları

Cilt bakımında sıkça tercih edilen biberiye yağı dikkatli şekilde kullanılmalıdır, yalnızca cilt bakımında değil birçok alanda kullanılmaktadır. Biberiye yağının cilde faydaları saymakla bitmez, antiseptik özelliği ile birçok derde derman olmaktadır. 

Biberiye yağının cilde faydaları:

  • Ciltte bulunan sivilce ve akne lekeleri biberiye yağı kullanımıyla yok olur.
  • Düzenli bir kullanımla siyah nokta görünümünden kurtulabilirsiniz.
  • Biberiye yağı cildi aydınlatır ve sağlıklı bir parlaklık katar.
  • Yağlı ciltlerde biberiye kullanımı ile sebum dengelenir ve yağlı görüntü problemi ortadan kalkar.
  • T bölgesi aşırı yağlanıyorsa, biberiye yağı ile aşırı yağlanma sorunu çözülebilir.
  • Düzenli kullanım ile cilt lekelerini gözle görülür şekilde azaltır.
  • Cilt tonu eşitsizliğine iyi gelir.
  • Gözenekleri temizler düzenli kullanım ile daha küçük ve sıkı gözenek görüntüsüne ulaşmamızı sağlar.

Biberiye yağı cilde zarar verir mi?

Cilt bakımı rutinine herhangi bir yağ ya da asit eklenmeden önce araştırılmalıdır, dermatolog izni alınmalıdır. Her ürün doğru şekilde ve doğru oranda kullanılmalıdır: az kullanım ile ürün etkisi alınamaz böylece sonuç almak mümkün değildir, fazla kullanım ile cilde zarar verilebilir, verilen zarar bir süre ciltte kalıcı olabilir. Biberiye yağı cilde zarar verir mi? Biberiye yağını bakım rutinine eklemek isteyenler zarar verip vermeyeceğini merak ediyor. Biberiye yağı cilde tek başına uygulanmamalıdır, başka bir yağ ile karışım haline getirilmelidir ya da bakım ürünleri içerisine doğru oranda ilave edilmelidir saf şekilde kullanılmamalıdır. Fazla kullanımıyla ciltte tahriş, kızarıklık, kuruluk, kaşıntı gibi sorunlar meydana gelir. Biberiye yağı zeytin yağı ile seyreltilebilir, bu şekilde kullanım idealdir.

Biberiye yağı yüze nasıl sürülmelidir?

Cilde bir çok faydası olan biberiye yağı bilinçsiz şekilde kullanılmamalıdır, doğru kullanım ile harikalar yaratan bu yağ yanlış kullanım ile üzücü sonuçlara sebep olabilir. Biberiye yağı yüze nasıl sürülmelidir: biberiye yağı bir karışım hale getirilmelidir asla saf kullanılmamalıdır. Yağ ve sivilce oluşumunu önleyen bu yağı bir kavanoz içerisinde saklayabilirsiniz. Pamuk veya peçete yardımıyla karışım cilde sürülür, uçucu olan bu yağ yakıcı bir etkiye sahiptir yüzde fazla bekletilmemelidir. Yüzde fazla beklemesiyle tahriş, irritasyon, kızarıklık gibi problemlere sebep olur.

Yorum yapın