Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

En zor saç tiplerinden biri uzun saçlardır. Bu sebeple Uzun Saç Bakımı Nasıl Yapılır? araştırılmaktadır. Uzun saçlar her zaman özenli bir şekilde yapılan bakıma ihtiyaç duymaktadır. Uzun olan saçlara gerekli özenin gösterilmediğinde kırık oluşumda artış olacaktır. Aynı zamanda saç dökülmesi de oluşturmaktadır. Ayrıca saç renginde matlaşma oluşarak canlılık ve parlaklığı da gitmektedir. Uzun saçlar dış etkenlerden korunması gerekmektedir.

Uzun Saç Bakımı: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun saç tipi diğer saç tiplerine oranla daha fazla bakıma ihtiyaç duymaktadır. Düzenli şekilde bakım yapılmayan saçlar, zararlı ışınlar, ısıl işlemler ve şekillendirme gibi etkenlere karşı savunmasız hale gelmektedir. Bu yüzden Uzun Saç Bakımı: Dikkat Edilmesi Gerekenler bulunmaktadır. İyi bir bakım ile uzun saçlar güne hazırlanmaktadır. 

  • Saçlar ve saç derisi aşırı sıcak su ile yıkanmamalıdır. Sıcak su, boyalı olan saçlarda saç renginin akmış olmasına ve parlaklığının gitmesine ve güç kaybına sebebiyet vermektedir.
  • Saç yıkama işlemlerinde ılık ve tazyikli su kullanılması gereklidir.
  • Saç tipine uygun şampuan kullanılmalıdır. Saç tipine uygun olmayan şampuanlardan kaçınılması gereklidir. Özellikle de yeniden yapılandıran ve onarıcı olan şampuanlar kullanılması oldukça önemlidir.
  • Yıkama işlemi gerçekleştirilirken saç diplerine nazikçe masaj uygulanmalıdır. Masaj işlemleri sert olarak yapıldığında zayıf saç kökleri zarar görmektedir. Bu durumda erken dökülme problemine neden olmaktadır.
  • Her yıkama sonrasında saç tipine en uygun olan saç kremi kullanılmalıdır. Saç kremleri saçların kaybetmiş olduğu nemi geri kazanılmasında ve yumuşatma da önemli bir işlevi bulunmaktadır. saç kremleri ayrıca saçların kolayca taranmasına ve koparak dökülmelerin önüne geçmektedir. 
  • Saç kremleri uygulanırken saç diplerine temas olmamalıdır. Saç kremi saçların yalnızca boy ve de uçlarına uygulanması gereklidir. Ayrıca saç kremleri iki dakika fazla olarak bekletilmemeli ve işlem bitiminde de nazik şekilde durulanması gereklidir.
  • Saçlar her gün yıkanmamalıdır. Her gün saç yıkama işlemi doğal ve faydalı olan yağların yok olmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum saçların daha cansız ve de güçsüz olmasına zemin hazırlamaktadır.

Doğru Tarak Seçimiyle Saçlarını Koru!

Saç tipine göre tarak seçimleri de oldukça önemlidir. Bu sebeple Doğru Tarak Seçimiyle Saçlarını Koru! Saçlar sönük bir haldeyse ve hacimsiz bir durumdaysa ve durumdan şikâyet duyuluyorsa ahşap saplı, geniş aralıklı ve de sert dişlere sahip olan fırça taraklar kullanılmalıdır. Bu taraklar şikâyetlerin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. 

Saçlar permalı ya da kıvırcıksa geniş diş aralıklarına sahip bulunan ahşap taraklar kullanılması gereklidir. Fırça tarakların yerine düz tarakların kullanılması daha doğru olmaktadır. İnce telli bulunan saçlar ise yıpranmalara karşı güçsüz olmaktadır. Bu saç tipinde de doğal olan materyallerden üretilmekte olan hassas taraklar kullanılması gereklidir. Ayrıca uzun saçlar da kritik olan bir diğer nokta da saçların kolay taranmaları açısından saç spreyleri kullanılabilir. Ayrıca taranması zor olan saçlarda Banyo sonrası bakım işlemleri de uzun saçlar için kritik bir nokta… Saçlarının kolay taranması için saç tarama spreyleri kullanabilir, durulanmayan bakım serumları uygulayabilirsin.

Yorum yapın