http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Kendinize bir cilt tipi testi yaparak ne tip bir cildiniz olduğunu öğrenmeniz sizin için faydalı olur çünkü bu bilginin ışığında cildinize en uygun kozmetik ürünleri ve doğal bakım yöntemlerini öğrenip uygulayabilirsiniz. Aşağıda size cilt tipini belirlemek açısından işinize yarayacak bazı basit yöntemlerden söz edeceğiz fakat bir kerede alacağınız sonucun kesin bir sonuç olmayabileceğini de ekleyelim. Cilt tipinizi saptamak için cildinizin gün içindeki tepkilerini gözlemenizde fayda var. Örneğin sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra size kuru görünen cildiniz gün içinde yağlanabilir. Fakat bu yağlı bir cildiniz olduğunu göstermez zira sabah saatlerinde cildiniz kuruydu. Gün içerisinde cildiniz hiç yağlanmazsa kuru cilt yapısına sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz. Cildiniz gün içinde hem yağlı, hem de kuru olabiliyorsa bu karmaya dönük bir cilt yapınız olduğunu gösterir. Şimdi durumu belirlemek için yapabileceğiniz testlere geçelim:

Cilt Tipleri

Kağıt mendille cilt tipi belirleme:

Yüzünüzü temizleyip kuruladıktan sonra bir kağıt mendilin tek katını ayırın ve yüzünüze kapatın. Mendil yüzünüzü örtecek büyüklükte olmalı. Parmak uçlarınızla hafifçe baskı yaparak elinizi mendilin kapattığı her yerde gezdirin, sonra da kağıdı dikkatle kaldırıp gördüklerinizi değerlendirin:

Her yanda yağ lekecikleri görüyorsanız bu cildinizin yağlı olduğunu gösterir.

Cilt tipi testi için kullandığınız mendilde hiçbir iz, leke vb. yoksa kuru cilt yapısına sahipsiniz demektir.

Kağıdın belli kısımlarında; özellikle burun, alın ve çeneye gelen yerlerinde lekeler varsa, yanakları ve şakakları örten kısımlarında herhangi bir iz yoksa bu durum karma cilt yapısına işaret eder.

Cildin nem oranı nasıl anlaşılır?

Cildinizi nem oranı açısından değerlendirmek istiyorsanız işaret parmağınızın tersini çenenizin yan tarafına koyup yanağınızı hafif bir hareketle yukarı itiyormuş gibi yapın. Yanağınızda birkaç çizgi görürseniz bu cildinizin neminin çok az olduğunu gösterir. Tek bir çizgi oluşursa cildinizin nemi azdır, hiçbir değişiklik olmazsa da cildinizdeki nem oranı normal demektir.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?