http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Peeling ile Ölü Hücrelerden Arınalım

Peeling İle Ölü Hücrelerimizden Arınalım

 

Vücudumuz, cildimiz ve hücrelerimiz sürekli kendini yeniliyor. Bu nedenle 2 ile 4 haftada bir yeni bir deri tabakası oluşarak, üst tabakadaki ölü deri dökülüp yerini taze hücrelere bırakıyor. Cildimiz de yenileniyor ve tazeleniyor. Ancak bazen cilt tipimize ve yaşımıza göre üst deri tabakası kendiliğinden dökülemiyor ve bu yüzden cilt tam olarak yenilenemiyor. Bu da cansız, donuk ve sağlıksız bir görünüme neden oluyor. Cilt hava alamadığı için, siyah nokta ve sivilce oluşumu da artabiliyor. Tüm bunlardan dolayı belirli zamanlarda cildimizi ölü deriden arındıracak bir takım uygulamalarda bulunmamız, aydınlık cilde daha hızlı kavuşmamızı sağlayabilir.

Ölü hücreleri temizleyen

Öncelikle peelingin ne işe yaradığından kısaca bahsedelim. Cildi ölü hücre ve aknelerden temizleyen peeling, sivilce çıkmasını engeller ve cilt bakımını sağlar. Ölü cilt atılınca, taze cilt nefes almaya başlar; bu da parlaklık ve canlılık verir. Cildimizin kırışıklıklarını açan peeling aynı zamanda kırışmayı da engeller. Cilt lekelerimiz varsa bunları hafifletir ya da tamamen yok eder.

 

Görüldüğü gibi oldukça faydası olan bu uygulamayı düzenli olarak tekrar etmemiz gerekir. Sadece şimdi okuyacağınız birkaç uyarıyı dikkate almanız, cildinizi zedelememeniz açısından önemli: Peeling uygularken göz çevrenizde muhakkak kaçınmalısınız. Dairesel hareketlerle ve yumuşak bir şekilde yapmalısınız bu işlemi. Çok sert granürleri olan maskeler cildinizde mikro yırtılmalara neden olabilir. Bu nedenle vücut için alınan maskeleri yüzünüzden uzak tutmalı, sadece yüze özel ürünler kullanmalısınız. Ayrıca peeling ‘soyma’ işlemi olduğu için, cilt bakımı  için kullanılan temizleyici jeller gibi her gün uygulanmaz. Cilt yapınıza uygun olarak hafta da birkaç kere kullanmanız gerekir.

 

Birçok kişisel bakım ürünü üreten firma kendi ürünlerini piyasaya sunmuş durumda. Ancak biz bu yazımızda doğal yollardan elde edilen peelingleri sizlere anlatacağız.

hücre temizleyici

Ölü Hücrelerden Arındıran Peeling Maskeler

  • 1 kahve fincanı yulaf ezmesi, 2.5 çay kaşığı bal 1 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1/2 tatlı kaşığı sıcak su gerekli malzemelerimiz. Malzemelerin hepsini karıştırdıktan sonra yavaşça cildinize uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Temizliğini ise önce yumuşak bir bezle sağlayın, ardından bol su ile yıkayın.
  • Öğütülmüş kahve çekirdekleri malzememiz. Öğütülen kahve çekirdeklerinize, mineral yağı veya E vitamini ekleyerek cildinize uygulayın.
  • Bir adet salatalık, yarım çay kaşığı limon suyu, aktardan bulabileceğiniz bir çay kaşığı hamamelis ve bir yumurta akı gerekli malzemelerimiz. Salatalığın kabuklarını soyup, mikserden geçirdikten sonra süzgeçten süzün ve bunu kalan tüm malzemelerle karıştırın. Karıştırdığınız malzemeleri tüm yüzünüze yayıp, 15 dakika bekletin ve iyice durulayın.
  • Toz halinde esmer şeker, bir tatlı kaşığı bal, 1 çorba kaşığı toz jelatin ve 2 yemek kaşığı sıcak su gerekli malzemelerimiz. Balı ve 1 yemek kaşığı esmer şekeri karıştırın. Jelatinle de sıcak suyu karıştırın. Şeker bal karışımını, çözünmüş jelatine ekledikten sonra 10 dakika bekleyin ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleme için yeterli olacaktır. Ilık su ile yüzünüzü temizleyin, gözeneklerin kapanması için soğuk suyla durulayın.
Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?