http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırrı Gül Yağı

Gül konusunda inanılmaz bilgiler veren, benim de çok faydalandığım, Prof. Dr. Ayten Altıntaş’ın “Gül” kitabından gül yağını vermek istiyorum. Isparta gülü sadece reçel veya gülsuyu ya­pımında kullanılmıyor. Aynı zamanda inanılmaz bir güzellik ürünü. Bu değerli kitapta, gül yağı hakkında verilen bilgiler şöyle:

Gül yağının faydaları

“Gül yağını mutlaka güllerin açtığı mevsimde hazırla­malısınız. Sertifikalı organik güllerden ve sabahın erken saatinde toplananlardan olacak. Güllerin sadece yap­raklarını ayıklayın, geri kalan kısımlarını atın. 1 kg gül, 2 litrelik cam bir kavanoza sıkıca doldurulur. Güllerin üzerini tamamen örtecek şekilde saf sızma zeytinyağı dökülür. Yağın her daim güllerin üzerinde olması için üzerine temiz bir taş koymalısınız. Kavanozun kapağını kapatın ve dış mekanda güneş görecek bir yere bırakın.

20 gün müddetle yerinden oynatmayın. Gündüzleri güneş, geceleri ay ve yıldızlarla arkadaş olmalı. Onların etkilerini içine almalı. 20 gün sonra bu kavanozdakileri süzgeçten süzün, yağı ve gülleri ayırın. Güllerin üzeri­ne tahta kaşıkla bastırarak bütün yağın iyice alta geç­tiğinden emin olun. Bu süzülen yağlan temiz bir cam kavanoza dökün. Mümkünse kavanoz ince uzun olsun

Bu yağı bir hafta boyunca hiç yerinden oynatmayın. Yağın dibine sulu kıvamlı maddeler birikecek. Bu kısmı yağdan ayırmak gerekiyor. Burası çok önemli!

Bir hafta sonra üstteki temiz berrak yağı dikkatlice bir başka kaba aktarın. Dikkat edin alttaki kısım yağa geçmesin. Siz en iyisi hiç tehlikeye girmeden altaki sulu birikintinin üzerindeki yağ bir parmak yüksekliğinde kaldığında dökmeyi durdurun. Gül yağına hiç sulu kı­sım geçmemelidir. Sulu kısım kısa zamanda bozulur, o da yağın bozulmasına sebep olur. O riske hiç girmeyin.

Ben bu arkada kalan sulu ve yağlı kısmı ziyan etmiyorum. Ayrı bir krem kavanozuna koyup önce onu tüketiyorum. Yağlı gül iksirini çok uzun süre saklayabilirsiniz. Bozulmaz!

Kavanozdaki yağdan kullanmak için ufak şık bir kavanozuna ayırın. Bu banyonuzda bitene kadar kalabi­lir, bir şey olmaz. Esas yağ kavanozunu da buzdolabının emin bir köşesine gerektiğinde almak yerleştirin.

Bu yağın içinde “gül”de bulunan yüzlerce etkin madde (275 maddeden bahsediliyor) var.

“Gül”ün içinde bulunan etkin maddelerden yağa ge­çenler ve yağın içine aldığı güneş ve yıldızların etkisi (eski tıpta bu ışınlar da çok önemlidir) size bulunmaz bir “bakım yağı” yaratmıştır.

Hanımların yüzlerindeki kırışıkları gidermesi ve cildi parlatması çok bilinen etkilerinden. Haftada bir kere olsun (daha fazla da uygulayabilirsiniz) evde oldu­ğunuzda sabahtan akşama kadar temiz yüzünüzü bu yağa emanet edin. İnce bir tabaka halinde sürün. Hiç korkmayın, cildiniz bu ziyafeti hemen kabul edecek ve emecek, dışarıda hiç yağ bırakmayacak.”

Şiirlerimize konu olmuş bu güzel kokulu çiçeğin bunlara da kadir olduğunu bilir miydiniz?

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?