http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Makyajın Cilt Üzerine Etkileri

Makyajın Cilt Üzerine Etkileri

Günümüzde makyaj pek çok kadın için günlük hayatın vazgeçilmez rutinlerinden biri haline geldi. Geçmiş çağlarda çok daha farklı malzemelerle ve uzun sürede yapılan makyajın oldukça basit hale getirilmesinin bu durum üzerindeki etkisi çok büyük. Hemen hepsi küçük bir el çantasına sığabilen makyaj malzemeleri, makyaj yapmayı kolaylaştırdıkları kadar bu işlemin cildimiz üzerinde yarattığı tahribatı da arttırıyorlar. Gün geçtikçe gazeteler, dergiler ve konunun uzmanları makyajın zararları üzerine yeni bilgiler ortaya koyuyorlar. Ancak makyaj yapmayı tamamen bırakmak özellikle şehirde yaşayan kadınlar için oldukça zor.

Makyajın olumsuz etkileri

Makyajın cilt üzerindeki etkileri en çok derimizin nefes alma kanalları olan gözenekler üzerinde etkili oluyor. Özellikle yoğun kıvamlı krem, pudra, kapatıcı, fondöten ve allık gibi ürünler gün içinde cildimizin yeterince havalanmasını engelleyerek yaşlılık belirtilerinin normalden erken ortaya çıkmasına sebep olabiliyorlar. Bu noktada daha bakımlı ve güzel görünmek için başvurduğumuz makyaj uygulaması bizim için keyfi değil zorunlu bir hal alıyor ve durum içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Üstelik makyajın etkileri yalnızca cildin bu bölgeleriyle de sınırlı değil. Sürekli olarak uygulanan ağır göz makyajı, özellikle de her gece temizlenmezse göz çevresinde kırışıklıklara ve ileri dönemde çeşitli görme problemlerine yol açabiliyorlar.

Elbette yukarıda kısaca bahsettiğimiz durumlardan hiçbiri makyaj yapmayı tamamen bırakmayı gerektirmiyor. Makyajın cilt üzerindeki etkileri birkaç basit uygulamayla ve biraz özenle kolaylıkla en aza indirilebiliyor. Bu konuda asla unutulmadan ve atlanmadan yapılması gereken ilk şey elbette her akşam makyajımızı yüzümüzden doğru biçimde ve tamamen temizlemek. Bu işlem için yalnızca su ve sabun kullanmak görünürde iyi sonuçlar verebilse de tam koruma için maalesef yeterli olamıyor. Gün boyunca taşıdığı makyajdan dolayı yorulan ve havasız kalan cildin her gece düzenli olarak kaliteli bir tonik ya da kremle temizlenmesi ve ardından ılık suyla iyice yıkanması gerekiyor.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?