http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Leke ve Sivilceler Oluşmadan Önleminizi Alın

Lekeler yaş, hayat biçimi, gebelik, genetik faktör­lüler, fizyolojik sorunlar, güneş etkisi gibi pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Büyük oranda, çeşitli şekiller­de tedavi edilebilirler. Leke ve sivilcelerde öncelikle bir doktora danışılmalı, altta yatan neden doğru tanı ile ortaya çıkarılmadır.

Leke ve Sivilceler

Sivilce, diğer tabiriyle akne bir cilt problemidir. Fa­kat gerçek neden vücudun içinde gizlenir. Bu rahatsız­lığın kaynağını sadece dermatolog doktorlar belirleye­bilir. Bizim burada yapacağımız öneriler, genel olarak, doktorun vereceği tavsiyelere yardımcı, destek tedavi niteliğini taşır.

 

Sivilce ve lekelerden kurtulmak için ilk gereken sağ­lıklı ve mutlu bir yaşamdır. Temiz hava almak için sık sık dışarıya çıkın. Menünüzdeki yağlı, tatlı yemeklerle hamur işlerinin tüketimini asgariye indirin.

Cildinizi temiz tutun, bu onu bakterilerden korur. Fakat yüzünüzü sık yıkamaktan da kaçının. Cildi kurut­mak, onu bakterilere karşı savunmasız kılar.

Akneli ciltleri nemlendirme çok önemlidir. Tonik ve krem seçiminde çok dikkatli olun. Her akşam muhakkak cildinizi temizleyin ve nemlendirin. Asla temizlen­memiş makyajla yatağa girmeyin!

Yüzünüzü elle tahriş etmekten kaçının.

 

Cep telefonunu yüzünüze yapıştırmayın! Telefonun üzerindeki birçok bakteri cildinize geçebilir.

Şapka ve atkı gibi yüzünüze temas edebilecek ürün­leri sık yıkayın. Aynı kural yüz havlusu için de geçer­lidir. Havlunuz her zaman tertemiz olmalı. Ayrıca hav­lunuzun hangi maddeden yapıldığına da dikkat edin. Havlunuz yüzde 100 pamuktan imal edilmiş olmalı

Yatak çarşafları düzenli olarak değiştirilmeli, yası temizliğine ve seçimine dikkat edilmeli. Nevresim t; kınalarınızın yüzde 100 pamuk olmasına dikkat edi: Yorganlarınızı yün veya pamuk olanlardan seçin. Sentetik elyaflardan imal edilmiş fabrika yorganları zararlı kimyasal maddeler içerir. Sekiz saat uykunuz boyunca bu zararlı kimyasalları teneffüs edersiniz. Aynı durum yastıklar için de geçerli. Yastıklarınızın içi de pamuk veya yün olmalı. Bir otelde konakladığı­nız zaman bile içi yün veya pamuk yastık istediğinizi söylediğinizde getiriyorlar.

Çok fazla güneşlemekten kaçının! Güneşte kuruyan cilt daha fazla yağ üreterek yeni sivilcenin çıkmasına sebep olur.

Ve en önemlisi, hiçbir müdahale anında sonuç ver­meyecektir. Cildin yenilemesi ve uygulamanın sonuçla­rı görmeniz için zaman gerekir. Yarı yolda pes etmeyin. Unutmayın, cildiniz bir günde bu hale gelmedi!

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?