http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Kaş Dökülmesini Durduracak Öneriler

Kaş Dökülmesini Durduracak Öneriler

Kaşlarımız, gözlerimizle beraber yüzümüze ayrı bir güzellik, farklı bir anlam katar. Bu nedenle yüz şeklimize göre kaşlarımızı şekillendiririz, boyarız ya da farklı uygulamalarda bulunuruz. Ancak bazen geçici ya da kalıcı sebepler saçlarımızın dökülmesine neden olduğu gibi kaşlarımızı da döker. Peki hangi durumlar kaşlarımızın dökülmesine neden olabilir?

 

Son dönemlerde bir hayli popüler olan kalıcı makyajlar, kalıcı bir güzellik sağlıyor ancak aynı zamanda kalıcı sağlık problemlerine de neden oluyor. En başta kaşları dökebiliyor. Bunun yanı sıra kontür yaptırmakta kaşlarımızın düşmanları arasında.Yaşadığımız sıkıntılar, baş edemediğimiz sorunlar bize stres olarak dönüyor ve bu da kaşlarımızın dökülmesine neden olabiliyor. Üstelik bu geçici gibi görünse de kalıcı da olabiliyor. Bunun yanı sıra kendimize bakım yaparken ve cilt bakımında uyguladığımız yanlış adımlar da kaşları döküyor. Örnek verecek olursak; kaşa şekil verirken yanlış alım sebebiyle kaş küsebilir, kalıcı makyaj, kaş çekme huyu gibi…

 

Geçirdiğimiz rahatsızlıklar da kaşlarımızı tehdit eder: Yara, yanık gibi kökü tahrip eden yaralanmalar, Allopecia üniversalis hastalığı nedeniyle bütün kıllar sebebi bilinmeyen bir şekilde dökülür, Guatr hastalığına bağlı hormon bozukluğu, bölgesel enfeksiyonlar ya da kullandığımız ilaçlar kaşlarımızı dökebilir. Kaşlarımız bizim için oldukça önemlidir çünkü estetik görüntümüzü tamamlar. Dökülmeleri bizde daha büyük bir stres yaratacağı için, hemen tedavi yöntemleri aramaya başlarız. Birkaç tedavi yöntemine bakacak olursak…

Kaş Dökülmesini Durduran Tarifler

Dökülmeye sebep olan asıl faktörü bulup ortadan kaldırmak yapacağımız ilk iş olmalıdır. Yaralanma, yanık, yaşa bağlı dökülme gibi kökü tamamen kaybettiğimiz durumlarda kaş ekimi ilk tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Bu daha maliyetli ve ilaç kullanmamız gereken bir yöntemdir. Hormonal bozukluklarda ise, doğru hormon tedavisi sayesinde, rahatsız olan her yerimizde tedavi sağlarız. Doğal yöntemlerle de kaşlarımızı eski sağlığına kavuşturmamız, cilt bakımı sağlamamız ve dökülmemeleri için önlem almamız mümkün. O halde doğal yöntemleri inceleyelim biraz: İlk başta doğal yöntemleri kullanmaya başladığımızda sabırlı olmamız gerektiğini bilmeliyiz. Çünkü doğaldır, etki etmesi zaman alır ancak çok sağlıklıdır. Öncelikle vitamin eksikliğiniz varsa vitamin takviyesi almanızda bünyeniz açısından da fayda vardır. D vitamini saç, kaş ve kirpiklerin uzamasında oldukça etkiliyken, B12 vitamini de aynı işlevi görür ve D vitaminine yardımcıdır. Vitamin alırken beslenmemize de dikkat etmeli, çifte güç sağlamalıyız. Demir yönünden faydalı; brokoli, ıspanak gibi gıdaları tüketmeliyiz. Bunun yanı sıra Omega 3 yönünden zengin besinler tüketmek de işimize yarayacaktır.

Dökülmeyi Durduran tarifler

Kaşlarınıza şekil vermek için, önce yeterince uzamasına izin verin. Kaşlarınızı uzatırken de boya gibi kimyasal işlemlerden kaçının. Kaşlarınızı daha dolgun ve sağlıklı bir hale getirmek için de her gün parmak uçlarınıza bir kaç damla badem yağı damlatarak kaşlarınıza masaj yapıp kan dolaşımını arttırın. Banyo sonrasında maske uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekenler; bir çay kaşığı hint yağı ve bir çay kaşığı tatlı badem yağı. Bu yağları iyice karıştırın ve temiz bir pamuklu çubuğu bu yağa daldırarak, özellikle banyo sonrası, kaşlara ve daha sonra göz içine ve göz çevresi cildine değdirmeden kirpiklere uygulayın. Bir saat bekledikten sonra gül suyu ile temizleyin. Son olarak dökülmeleri tersine çevirmek için bir kür tarifi daha verelim: Gerekenler; 10 gram badem yağı, 5 gram lanolin, 5 gram vazelin.

Malzemeler bir kapta karıştırılır. Uygun bir tencere içerisine su konur ve kaynatılır. Kaptaki karışım, benmari usulü eritilir. Küçük bir cam kavanoza konarak, her gün düzenli olarak pamuklu kulak çubuğu ile kirpiklere sürülür.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?