http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok İltihaplı Sivilceler için Çözüm Yolları

İltihaplı Sivilceler için Çözüm Yolları

Sivilceler vücudun sırt, karın gibi bölgelerinde de çıkar ama en çok yüzümüzdeki sivilcelerden rahatsız oluruz çünkü onları gizlemek pek mümkün değildir. Yüzdeki iltihaplı sivilceler işe, okula, iş görüşmesine, bir randevuya giderken dert olur insana; onlar yüzünden iyi görünmediğinizi, beğenilmeyeceğinizi düşünür rahatsız olursunuz. Sivilce sorunu daha çok bir ergenlik çağı sorunudur ama daha ileri yaşlarda da görülebilir. İltihaplı sivilceler için çözüm yolları arıyorsanız okumaya devam edin, önerilerimiz işinize yarayabilir:

Daha fazla yıkanmanın, daha fazla temizlenmenin durumu değiştirmeyeceğini bilmelisiniz, sivilce kirlilikten kaynaklanan bir sorun değildir.

iltihaplı sivilce

Yüzünüzle fazla oynamayın. Sivilceye sebep olan mikrop cildin yüzeyindedir ve cildinizle çok oynarsanız onun yağ kanallarına girmesini kolaylaştırırsınız.

1 avuç taze ceviz yaprağını 1 litre suyun içinde kaynatın ve sonra suyu süzün. Bir parça pamuğu bu suyla ıslatıp sabah akşam sivilceli bölgelere sürün. Bunu bir süre düzenli olarak yaparsanız sivilceleriniz azalır.

İltihaplı aknelerden kurtulmak konusunda işinize yarayabilecek şeylerden biri de soğan suyudur. Günde 2 kere bir kulak temizleme çubuğu yardımıyla sivilcelere soğan suyu sürmeyi deneyin, faydası olacaktır.

Sivilce tipine göre farklı sivilce tedavisi yöntemleri vardır; bir dermatologa başvurarak sizin için en uygun olan tedavi şeklini uygularsanız daha çabuk sonuç alırsınız. A vitamini veya benzoil peroksit içeren kremler hafif sivilceler üzerinde etkilidir. Geniş, kırmızı renkli ve derin iltihaplı sivilceler için kortizon enjeksiyonu yapılabilir, tabii bir doktor tarafından önerilirse. Bir uzmanın tavsiye ettiği bir antibiyotik de iltihaplanmanın azalmasını sağlayabilir. Fakat kendiniz herhangi bir antibiyotik kullanmaya kalkmayın, antibiyotiklerin birçok yan etkisi olabiliyor, bünyenizin böyle bir ilacı kullanmaya müsait olup olmadığını bilemezsiniz.

Marul yapraklarıyla uygulayabileceğiniz kolay bir yöntem de şöyle: Bir miktar marul yaprağını iyice yıkadıktan sonra mikserden geçirip özsuyunu çıkarın ve sabah akşam bu suyu sivilcelerinize sürün.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?