http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Hassas Ciltler için Bakım Tavsiyeleri

Hassas Ciltler için Bakım Tavsiyeleri

Hassas, duyarlı ciltlerin tolerans eşiği oldukça düşüktür. Bu cilt yapısına sahip olan kişiler UV ışınları, rüzgar, ısı farklılıkları, hava kirliliği, psikolojilerini olumsuz etkileyen olaylar gibi faktörlere aşırı tepkiler verebilirler. Acılı yemekler, alkol, cilt yapısına uygun olmayan temizlik, kozmetik ve makyaj ürünleri hassas ciltli insanlarda başkalarında oluşturduğundan daha farklı, daha şiddetli reaksiyonlar uyandırır. Hassas ciltler için böyle genel belirleyici özellikler olmakla beraber cildi hassas olan herkes aynı şeylere aynı tepkileri vermez, çünkü herkesin cildinin hassasiyeti aynı seviyede değildir. Bu yüzden kişinin hem genel, hem de kendi durumuna yönelik özel önlemler alması gerekir.

Hassas ciltler için doğal maskeler

Hassas ciltli kişilerin şikayetçi olduğu genel sorunlar ciltlerinin kolayca tahriş olması, cilt kızarıklığı sorunu ve cilt lekeleridir. Kimyasal içerikli kozmetik ürünleri çoğu zaman sorun yaratır, hatta bazen hassas ciltlere özel ürünler bile zarar verebilir. Doğal bakım maskeleri, organik yağlar; yine özenle seçilmeleri kaydıyla, hassas cilt yapısına sahip olanlar için daha doğru alternatiflerdir. Ki bu tip bakımı bile rastgele yapmamaları, içeriğinde alerjik tepki verdikleri maddelerin olmadığı maskeleri tercih etmeleri gerekir. Hassas cilt bakımı en çok dikkat isteyen cilt tipidir. Cildi bu yapıda olanların beslenme konusunda özenli olmaları, cilt temizliği için yüksek toleranslı ürünleri tercih etmeleri, makyaj malzemelerini cilt üzerinde test etmeden kullanmamaları gerekir. Dermatolojik ve cerrahi operasyonlar hassas ciltli kişilere zarar verebilir.

Cildinizin hassasiyeti sizi çok fazla rahatsız ediyorsa bir uzmanla görüşmelisiniz, şikayetleriniz bir cilt hastalığına işaret ediyor olabilir. İçeriğinde koku veren, renk veren maddeler veya koruyucular bulunan kozmetik ürünler, kaliteli olsalar bile size zarar verebilirler. Bebekler için hazırlanan ürünler işinize yarayabilir, çünkü yetişkinler için hazırlananlara göre daha hafif, daha katkısızdırlar.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?