http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Gül Hastalığı Nedir?Nasıl Tedavi Edilir?

Gül Hastalığı Nedir?Nasıl Tedavi Edilir?

Konumuza ‘gül hastalığı nedir?’ sorusunu cevaplayarak başlayalım; tıp dilindeki adı pityriasis rosea olan, halk arasında madalyon hastalığı olarak da anılan bu rahatsızlık deride güle benzeyen, hafif beyaz kabuklu kırmızı yuvarlak döküntüler oluşmasına sebep olan bir deri hastalığıdır. Gül hastalığının sebepleri kesin olarak tespit edilebilmiş değildir fakat ruhsal sıkıntıların ve stresin, kalitesiz ve cilde uygun olmayan kozmetik ürünlerinin hastalığın semptomlarını körüklediği düşünülmektedir.

Gençlerde biraz daha fazla rastlanmakla beraber her yaştaki insanlarda görülebilen bu hastalık genelde kalıcı bir iz bırakmaz, fakat esmer tenli kişilerde belirginliği zamanla azalan kahverengi lekeler oluşmasına yol açabilir. Vücudun sırt, boyun, göğüs ve karın bölgelerinde; kol ve bacakların üst kısımlarında, bazen de yüzde görülen gül hastalığının belirtileri şöyle sıralanabilir:  Deride döküntüler ve büyük pembe lekeler, kaşıntı, ağrı, halsizlik, burun akması veya tıkanıklığı ve öksürük.

gül hastalığı (rozasea)

Gül hastalığı vücudun çeşitli bölgelerinde hafif bir şekilde seyrettiğinde insanları çok fazla rahatsız etmez. Fakat yanaklardan başlayıp göz çevresi, alın ve buruna sıçrayarak bütün yüzü kapladığında çirkin bir görünüm oluşturur ve kişinin ciddi bir sıkıntı duymasına yol açabilir. Gül hastalığı tedavisi için doktor tarafından önerilen antibiyotik ilaçlar veya kremler kullanılır, ayrıca ciltteki döküntülere sebep olan etkenlerden uzak durmaya çalışmak gerekir. Hastalığın boyutuna ve hastanın isteğine bağlı olarak lazerle tedavi yoluna da gidilebilir.

Bahar aylarında daha çok görülen bu hastalık kronik ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Gül hastalığının tanısının bir dermatoloji uzmanı tarafından konulması gerekir. Döküntülerin sayısı ve boyutları kişiye göre değişiklik gösterir. Gül hastalığına maruz kalanların güneş ışığından, sıcak ortamlardan, sıcak suyla banyo yapmaktan, çay – kahve ve koladan, kalitesiz kumaşlardan yapılmış giyim eşyaları kullanmaktan, ciltlerine sı sık elleriyle dokunmaktan ve damar genişletici ilaçlardan uzak durmaları gerekir.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?