http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Göz Çevresi;Kaş ve Kirpik Bakımı

Cildiniz kuru da yağlı da olsa göz çevresi özel bakım ister.Bu bölge hem çok hassastır, hem de ağlamamızla, gülmemizle, güneşe bakarken gözlerimiz yummamızla kırışmaya daha yatkındır.Göz çevresine her zaman nazik hareketlerle dokunulmalıdır. Yüze uy­gulanan maskeler göz çevresine sürülmemelidir. Öneri ve tarifleri uygulamadan evvel hekime danışılması, ted­bir alınması ve olası bir alerjik durumda uygulamanın bırakılması tavsiye edilir.

Göz ve çevresi bakımı kaş kirpik

Göz bakımı

Çay demine batırılmış pamuk ya da iki poşet çay kullanılabilir. Her iki uygulamada da çayın ılınmış olmasına dikkat edilmelidir. Şişmiş göz kapakları üzerine uygulanır. 5-7 dakika sonra pamuk ya da poşet çaylar alınır, göz bölgesi durulanır.

Çay demi uygulaması kuşburnu çayı ile de yapılabi­lir. Gözaltı torbaları için etkilidir.

1 tatlı kaşığı ince doğranmış maydanozla 2 tatlı kaşığı yoğurt karıştırılır. Pamuk yardımıyla yorgun göz kapakla­rının üzerine uygulanır. Biraz bekletilip ılık suyla yıkanır

2 yemek kaşığı rendelenmiş çiğ patates, gazlı bez üzerine yayılır. 10-15 dakika süreyle şiş ve yorgun göz kapakları üzerine uygulanır. 1-2 tatlı kaşığı ıhlamur dem­lenir. Soğuduktan sonra pamuk yardımıyla şişkinlik ve kü­çük kırışıklar için uygulanır.

Kaynayan suya 1-2 yemek kaşığı nane eklenerek ateşten alınır, üstü örtülür. Soğumaya bırakılır. Pamuk yardımıyla göz kapaklarına 10 dakika süreyle uygulanır

Gür kirpikler

Hintyağı, kulak çöpü yardımıyla kirpiklere uygula­nır. Yağın fazlası pamuk yardımıyla alınmalıdır. Göze kaçmamasına dikkat edilmeli; böylesi bir durumda göz bol su ile yıkanmalıdır.

Yarımşar tatlı kaşığı hintyağı, dulavratotu yağı ve buğday tohumu yağını karıştırın. Birkaç damla A vita­mini ekleyin. Temiz maskara fırçası ile akşamları kir­piklerinize uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra süt ya da suda ıslatılmış pamukla kirpiklerinizi temizleyin. Hintyağı bulamayanlar hakiki sızma zeytinyağı veya tatlı badem yağı da kullanabilirler.

Keman kaşlar

Hint yağı kulak çöpü yardımıyla  kaşlara uygulanır. Kaşların büyüme yönüne doğru kaşlar taranır. Yağın fazlası pamuk yardımıyla alınmalıdır. Göze kaçmamasına dikkat edilmeli; böylesi bir durumda göz bol su ile yıkanmalıdır.Hintyağı bulamayanlar hakiki sızma zeytinyağı veya tatlı badem yağı da kullanabilirler.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?