http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı

Günlük hayatta kullandığımız pek çok bakım ürününün üzerinde “Göz çevresinde kullanmayınız.” İbaresi yer alır. Bunun nedeni gözlerin ve göz çevresinin yüzümüzün en hassas ve yıpranmaya müsait bölgeleri oluşudur. Ancak aynı durum bu hassas bölge için özel bir göz çevresi bakımı uygulamayı da gerektirir.

Sürekli olarak yapılan ağır makyaj; göz çevresini yıpratan etkenlerin başında gelir. Yapısı gereği son derece hassas olan bu bölgenin havalandığından emin olmak için günlük makyajın her akşam eve gelir gelmez mümkünse doğal bakım ürünleri ya da kaliteli kozmetik temizleyiciler kullanılarak silinmesi gerekir. Bu işlemin ardından tüm yüz ve özellikle göz çevresi ılık suyla iyice yıkanmalıdır. Evden çıkmayacağınız ya da önemli bir işinizin olmadığı günlerde göz makyajı yapmamak da göz çevrenizin bir süre dinlenmesi açısından son derece önemlidir.

Göz çevresi bakımı

Göz çevrenizi temizlemek için kullanılan temizleyici ürünlerin çoğu aynı zamanda ciltteki yağı da giderici niteliktedir. Bu durum yüzün belli bölümleri için olumlu olsa da gözler ve etraflarındaki bölge için sakıncalıdır. Yağ dokusu içermeyen göz çevresinin nemlendirilmeden sürekli bu tarz ürünlerle temizlenmesi zamanla kurumaya ve kırışıklıklara neden olabilir. Bu nedenle, eksiksiz bir göz çevresi bakımı için mümkün olduğunca doğal içeriğe sahip bir nemlendirici ürünün kullanılması şarttır. Tamamı ağır kimyasallardan oluşan bir ürün göz çevrenizi onarmanın aksine daha fazla yıpranmasına neden olabilir.

Göz altı morlukları, kırışıklıklar ve kaz ayakları gibi göz çevresinde oluşan problemlerin en büyük sebepleri yukarıda bahsettiğimiz temizleme ve nemlendirme uygulamalarının düzenli olarak yapılmamalıdır. Ancak düzenli biçimde göz bakımı uyguladığınız halde yine de bu tarz estetik sorunlarla karşılaşıyorsanız gözlerinizin biraz dinlenmeye ihtiyacı olabilir. Düzenli uyku ve her gün gözlerinizin üstünde 15 dakika kadar bekleteceğiniz salatalık dilimleri bu konuda etkili olacaktır.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?