http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Erkeklerde Cilt Bakımı

Erkeklerde Cilt Bakımı

Erkeklerin cilt yapısı ve kalınlığı kadınların ciltlerine oranla daha kalındır. Bu sebeple erkeklerin salgıladığı testosteron hormonu nedeni ile erkek ciltlerinin daha kalın ve yağlı gözenekleri ise daha geniş oluşmaktadır. Bunun yanında erkeklerin ciltlerinin daha kalın olması ve kolajenin yoğun olması ciltte yaşlanmayı geciktirir. Terleme kadınlara göre erkeklerde daha fazladır buda erkeklerde bakteri ve cilt mantarı oluşumunu hızlandırır.

Erkeklerde Cilt Bakımı

Buradan anlaşılacağı üzere erkeklerde en az kadınlar kadar cildinin sağlıklı, canlı görünmesini sağlayıcı tedbirleri almasının bir gereklilik olduğunu unutmamalılar.

Erkek ciltlerinde oluşan akne ve sivilcelerin kesinlikle sıkılarak yok edilmemelidir, Aksi halde küçük çukurlukların oluşumuna zemin hazırlar.

Cilt bakımı ve tazeliği açısından öncelikle bol su içilmeli. Tıraş bıçağı tahrişlere karşı sık değiştirilmeli, günde en az iki defa kir ve yağ atıklarından temizlemek için ılık suyla cilt temizlenmeli. Güneş koruyuculu nemlendirici kullanılmalıdır. Erkekler günlük olarak sakal tıraşı olduklarından yüzde ki ölü deri bu sayede atılmış olur. Sadece cilt tıraştan dolayı hassaslaşmış olur. Bu sebeple tıraşa başlamadan önce alkol ve mentol karışımı olmayan tıraş kremleri seçimi önemlidir. Bu sayede sakallı deri iyice yumuşatılmış olur.  Tıraş her zaman sakal yönüne göre yapılmalı aksi halde kıl batıkları oluşumuna davetiye çıkarılır. Tıraş sonrası kolonya veya after-shave kullanılmamalıdır. Bu ürünler parfüm içerdikleri için son derece sert olan ürünlerdir. Bu ürünleri sürdüğünüz zaman evet güzel bir kokuya sahip olursunuz. Fakat bu ürünler cildinizin sertleşmesine ve deforme olmasına yol açacaktırlar.

Unutulmamalıdır ki erkeklerin ciltleri de kadınların ki kadar hassas ve bakıma muhtaçtır. Cildinize hak ettiği özeni göstermek size erkeklerin elinde olan bir şeydir. Erkeklerde cilt bakımı konusunda en az bayanlar kadar dikkatli olmalıdır.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?