http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Ergenlik Sivilceleri ve Maske Tarifleri

Ergenlik Sivilceleri ve Maske Tarifleri

Ergenlik sivilceleri 12-18 yaşlar arasında sıkça görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Yani bu yaşlar ergenlik dönemleri olduğu için bu sivilcelerin dönemsel olduğunu anlayabiliriz. Ergenlik dönemlerinde bulunan gençlerin psikolojisini ve fiziksel görüntüsünü etkilediği inkar edilemez bir gerçektir. Fakat bu durum geçici bir durum olmakla birlikte uygun şekillerde müdahale edilmez ise kalıcı izler bırakabilir. Erkek çocuklar, kız çocuklarına nazaran sivilce problemini daha fazla yaşarlar. Öncelikle sivilce oluşumunu kontrol altına almak ve sivilcelerin cildimizde iz bırakmasını önlemek için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

ev yapımı sivilce maskeleri

Önce sivilce sorunu olan bölgeler yani alın, yüz ve yanaklar ılık suyla, tahriş edilmeden yıkanır.

Bir tutam sabun otu kökü kaynatılır ve ılımaya bırakılır cilde zarar vermeyecek ısıya geldiğinde bu su ile sorunlu bölge yıkanır.

Yaygın olarak kullanılan ve özellikle yağlı ciltlerde etkili olan bir diğer karışımda fayda sağlayacaktır.

Malzemeler: Yarım tatlı kaşığı limon suyu, Yarım tatlı kaşı kil, Yarım çay kaşığı aspirin tozu (aspirin tableti ezilerek toz haline getirilir )

Uygulanışı: Bu maddeler uygun ebatta bir kapta iyice karıştırıldıktan sonra, ergenlik sivilceleri veya sivilceli bölgeye parmaklar yardımı ile çok hafif masaj yapılarak sürülür. Cilde uygulanan maskenin hemen kuruduğu görülecektir. Maskenin ciltte bekleme süresi 10 ila 15 dakikayı geçmemelidir. Limonun sivilcede kurutucu özelliği vardır. Kil ise ciltte nemlenmeyi dengeler. Aspirin tozuna gelince Aspirinde 0.5 Mg.Asetil salisilik asit bulunduğundan sivilcelerin iz bırakmadan kurutulmasında Limona yardımcı olur.

Limon ve bal maskesi de etkili maskelerden bir tanesidir.

Malzeme: 1 tatlı kaşığı Limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal

Uygulama: Karışımı sivilceli bölgeye itina ile sürülür. 10 ile 15 dakika kadar bekletildikten sonra, cilt ılık suyla yıkanır. Bu uygulamadan sonra ciltte nemlendirici sürülmesinde fayda vardır.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?