http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Dudak ve Ağız Bakımı

Dudak ve ağız bakımı oldukça önemlidir. Dolu dolu gülümseyerek süren bir yaşamın bizde olduğu gibi çevremizde de olumlu etkileri olacağı muhakkaktır.

Sağlıklı bir vücudun aynası inci gibi dişler; bakımın, güzelliğin de habercisidir aynı zamanda. İşte bu sebep­le dikkat edilmesi gerekenlere bir bakalım.

Ağız dudak diş bakımı

-» İnci gibi dişler

Dişler ve diş etleri sağlığımızın aynasıdır. Gün boyu çeşitli yemek artıklarına bulanan dişlerin düzenli temiz­liğini yapmak çok önemlidir.

Diş temizliği konusu da toplumda yanlış anlaşılmış konulardan biridir. Küçük yaştaki çocuklara bile kul­landırılan diş macunları zararlı kimyasal maddeler içe­rebiliyor. Dişleri yumuşak, düz hatlı bir fırçayla düzenli olarak fırçalamak çok önemlidir. Dişin üstünde biriken­leri temizler ve diş etlerine masaj yapar. Ancak ille de kimyasal diş macunu kullanmak gerekmez. Kimyasal diş macunları ağzımızdaki faydalı (probiyotik) bakteri Popülasyonuna zarar vererek yiyeceklerin sindirimini zorlaştırır. Ayrıca o kimyasal maddeleri yutup direk midemize almamız da cabası (özellikle küçük çocuklar Acunun bir kısmını da olsa yutar). Dişi sadece fırçala­mak bile yeterlidir. Bazen diş fırçanızın üzerine toz karanfil, bazen karbonat, bazen de öğütülmüş kaya tuzu serpip kullanabilirsiniz.

Büyüklerimizin diş temizliğinde kullandığı misvak denen küçük dal parçaları dişlere ve diş etlerine faydalı özler içerir. Misvağın üstten 1-2 santimlik kısmının dışı bıçakla soyulur. Ağızda ıslatılıp yumuşatıldıktan sonra 90 derecelik açıyla dişlerin ve diş etlerinin üzerinde gez­dirilir. Misvak bulunamazsa, ara sıra diş etlerine parmak uçlarıyla masaj yapmanın da çok faydasını görürsünüz.

Ağız temizliğinde başka bir önemli malzeme de diş ipidir. Dişler temizlendikten sonra diş aralarının da diş ipiyle temizlenmesi çok iyi sonuç verir.

Piyasada satılan ağız çalkalama suları da kanımca son derece gereksiz, gene kimyasal yüklü ürünler. Aşa­ğıda verdiğim tariflerle evde kendi ağız çalkalama su­yunuzu hazırlayabilirsiniz.

Sirkeli ağız çalkalama suyu

1 çay kaşığı hakiki sirke

1/2 çay bardağı (50 ml) su

Sirkeyle suyu karıştırın. Gece yatmadan bu sudan bir yudum alın, ağzınızda iyice çalkalayıp tükürün.

Güllü ağız çalkalama suyu

1 Çorba kaşığı hakiki gülsuyu

1/2 çay bardağı (50 ml) su

Gülsuyuyla suyu karıştırın. Gece yatmadan bu sı bir yudum alın, ağzınızda iyice çalkalayıp tükürün

Bal masajı

Hakiki balla diş etlerini ovmak sağlık verir. Balın içinde şeker olmasına karşın dişlere zarar vermez, fay­dası dokunur. Balın gerçek, katkısız olmasına dikkat etmek son derece önemlidir.

Diş etlerini güçlendirmek için kenger sakızı

Sivas ve Malatya civarında kenger bitkisinin özlerin­den yassı, ufak kenger sakızları elde edilir. Bu sakızlar su içinde satılır. İlk başta taş gibi serttir ama ağızda kaldıkça yumuşar ve çiğnenmesi kolaylaşır. Bu sakızı çiğnemek diş etlerini güçlendirir.

Diş etlerini güçlendirmek için damla sakızı

Kenger sakızı bulamayanlar damla sakızı çiğneyebilirler. Çeşme ve Sakız Adası civarına özgü damla sakı­zından (mastika) nohut kadarı yeterlidir. Hakiki petekli baldan elde edilmiş balmumu (petekli balı çiğneyip de bal gittikten sonra ağzınızda kalan kısım) damla sakızla birlikte çiğnenir. Siz çiğnedikçe bu sakız ufalanıp yutulur. Yutulması mide için çok şifalıdır.

Dişlerin dostu karanfil

Gece yatarken veya gündüz işinizi gücünüzü yaparken ağzınıza bir diş karanfil atarsanız hem ağız kokusu önler, hem de dişlere iyi gelir. Karanfili bütün olarak çiğneyip yutmak da çok sağlıklıdır.

Ağız kokusuna karşı

Ağız kokusu ciddi bir sağlık sorunudur ve kaynağı bulunup tedavi edilmelidir. Ancak sarımsak gibi kokulu yiyecekleri yedikten sonra ağızda oluşan kokuyu gider­mek için taze maydanoz yaprağı, taze kişniş yaprağı, kişniş tohumu, karanfil dişi veya kahve telvesi çiğneye­bilirsiniz. Misvak kullanmak da kokuyu alır.

Diş plağını önlemek için

Dişler süt tozu ile 3 dakika boyunca fırçalanır. Dış plakasını alan ve dişleri beyazlatan süt tozu sün kullanılır.

Islak diş fırçası karbonata batırılarak dişler fırçalanır. Sabah kalktıktan sonra, ağız zeytinyağıyla çalkalanır. Sonrasında dişler fırçalanır. Güçlü, diş taş diş plağından uzak dişler için faydalıdır.

 

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?