http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Dudak ve Ağız Bakımı

Dudak ve ağız bakımı oldukça önemlidir. Dolu dolu gülümseyerek süren bir yaşamın bizde olduğu gibi çevremizde de olumlu etkileri olacağı muhakkaktır. Sağlıklı vücudun aynası inci dişler; bakımın, güzelliğin habercisidir aynı zamanda. İşte bu sebep­le dikkat edilmesi gerekenlere bakalım.

Ağız dudak diş bakımı

-» İnci gibi dişler

Dişler ve diş etleri sağlığımızın aynasıdır. Gün boyu çeşitli yemek artıklarına bulanan dişlerin düzenli temiz­liğini yapmak çok önemlidir. Diş temizliği konusu da toplumda yanlış anlaşılmış konulardan biridir. Küçük yaştaki çocuklara bile kul­landırılan macunları zararlı kimyasal maddeler içe­rebiliyor. Dişleri yumuşak, düz hatlı bir fırçayla olarak fırçalamak Dişin üstünde biriken­leri temizler etlerine masaj yapar. Ancak ille de macunu kullanmak gerekmez. Kimyasal ağzımızdaki faydalı (probiyotik) bakteri Popülasyonuna zarar vererek yiyeceklerin sindirimini zorlaştırır. Ayrıca o maddeleri yutup direk midemize almamız cabası (özellikle küçük çocuklar macunun kısmını olsa yutar). Dişi sadece fırçala­mak yeterlidir. Bazen fırçanızın üzerine toz karanfil, bazen karbonat, öğütülmüş kaya tuzu serpip kullanabilirsiniz. Büyüklerimizin temizliğinde kullandığı misvak denen dal parçaları dişlere özler içerir. Misvağın üstten 1-2 santimlik kısmının dışı bıçakla soyulur. Ağızda ıslatılıp yumuşatıldıktan sonra 90 derecelik açıyla etlerinin üzerinde gez­dirilir. Misvak bulunamazsa, ara sıra parmak uçlarıyla yapmanın faydasını görürsünüz. Ağız başka önemli malzeme ipidir. temizlendikten aralarının ipiyle temizlenmesi iyi sonuç verir. Piyasada satılan ağız çalkalama suları kanımca son derece gereksiz, gene yüklü ürünler. Aşa­ğıda verdiğim tariflerle evde kendi su­yunuzu hazırlayabilirsiniz.

Sirkeli ağız çalkalama suyu

1 çay kaşığı hakiki sirke

1/2 çay bardağı (50 ml) su

Sirkeyle suyu karıştırın. Gece yatmadan bu sudan bir yudum alın, ağzınızda iyice çalkalayıp tükürün.

Güllü ağız çalkalama suyu

1 Çorba kaşığı hakiki gülsuyu

1/2 çay bardağı (50 ml) su

Gülsuyuyla suyu karıştırın. Gece yatmadan bu sı bir yudum alın, ağzınızda iyice çalkalayıp tükürün

Bal masajı Hakiki balla diş etlerini ovmak sağlık verir. Balın içinde şeker olmasına karşın dişlere zarar vermez, fay­dası dokunur. gerçek, katkısız dikkat etmek son derece önemlidir. Diş güçlendirmek için kenger sakızı Sivas ve Malatya civarında bitkisinin özlerin­den yassı, ufak sakızları elde edilir. Bu sakızlar su satılır. İlk başta taş gibi serttir ama ağızda kaldıkça yumuşar çiğnenmesi kolaylaşır. çiğnemek güçlendirir. damla Kenger bulamayanlar çiğneyebilirler. Çeşme Sakız Adası civarına özgü sakı­zından (mastika) nohut kadarı yeterlidir. petekli baldan edilmiş balmumu (petekli balı çiğneyip de bal gittikten sonra ağzınızda kalan kısım) sakızla birlikte çiğnenir. Siz çiğnedikçe bu sakız ufalanıp yutulur. Yutulması mide çok şifalıdır. Dişlerin dostu karanfil Gece yatarken veya gündüz işinizi gücünüzü yaparken ağzınıza bir atarsanız hem ağız kokusu önler, iyi gelir. Karanfili bütün olarak yutmak da sağlıklıdır. Ağız kokusuna karşı ciddi sorunudur kaynağı bulunup tedavi edilmelidir. Ancak sarımsak kokulu yiyecekleri yedikten oluşan kokuyu gider­mek taze maydanoz yaprağı, kişniş tohumu, dişi kahve telvesi çiğneye­bilirsiniz. Misvak kullanmak alır. plağını önlemek Dişler süt tozu ile 3 dakika boyunca fırçalanır. Dış plakasını alan dişleri beyazlatan sün kullanılır. Islak fırçası karbonata batırılarak dişler Sabah kalktıktan sonra, zeytinyağıyla çalkalanır. Sonrasında Güçlü, plağından uzak faydalıdır.

 

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?