http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Sağlıklı bir cilt için her gün düzenli bakım yapmak gerekir. Cildine her akşam, tozdan, ölü hücrelerinden temizlemeyi unutmayın. Temizlenmemiş cilt üzerinde zararlı bakteriler daha çabuk oluşur ve bu da cilt sorunlarına, iltihaplanma­lara neden olur.

Cilt Nemlendiren Maske tarifleri

Yüz temizliği ve bakımını doğru yapabilmek için ön­celikle cildinizi doğru tanımalısınız. Genel olarak kum, karma, yağlı, olgun, hassas olarak sınıflandırabildiğimiz cilt tipleri, kendi içinde de ayrıca değerlendirilmeli, gözlemlenmelidir. Bir insan nasıl biricikse, her cilt de biriciktir. Bunun için kendi cildinizi iyi tanımalı, doğ­ru teşhiste bulunmalısınız. Örneğin yağlı cilt tiplerinde bazı ciltler pürüzsüz bir yapıya sahipken bazılarında özellikle çene ve yanak bölgesinde sivilceler görülür. Kişi, bunun gibi kendine has sorunları doğru tanımalı ve teşhis etmelidir.

KURU CİLTLER

Bu cilt tipinde yağ salgılaması çok azdır. Öncelikle cilt kuruluğunun güneşe, soğuğa fazla maruz kalma, susuzluk, vitamin eksikliği gibi sebeplerden olup olma­dığını anlamak gerekir. Eğer cildiniz çok fazla sabun kullanmak, sık sık yıkamak, yoğun ve yanlış deterjan kullanmak gibi nedenler veya çevresel faktörler yüzünden nemini yitiriyorsa bu kuruluk sorunuyla ayrıca ilgilenmek sorunun adını doğru koymak lazımdır.

Kuru ciltler genel olarak özellikle göz çevresinde ince kırışıklıklara meyilli, yağsız,kaş çevresinde pullanmaya yatkın, çatlak oluşumuna meyyaldir.

Kuru cilde sahip olan hanımlar, makyaj ve maske­lerini temizlerken diğer cilt tiplerine göre daha dikkatli olmalıdır. Kullanacakları ürünler ciltlerini daha da ku­rutacak, nemini alacak içeriğe sahip olmamalıdır.

YAĞLI CİLTLER

Bu cilt tipinde yağ salgılaması çok fazladır. Cilt sü­rekli krem sürülmüş gibi ışıl ışıl, parlak görünümlüdür. Siyah nokta oluşumuna, sivilcelenmeye meyyaldir. Yüzde ton farklılıkları görülebilir.

Yağlı cilde sahip hanımlar, cildin nem ve yağ denge­sini bozacak ürünleri değil, sağlıklı temizleyecek ürün­lere yönelmelidir.

NORMAL CİLTLER

Cildi ne kuru, ne de yağlı olanlara şanslı azınlık di­yebiliriz. Renk dağılımı dengeli, pürüzsüz, ışıltılı ve sorunsuzdur. Sivilce, akne, iri gözenek gibi sorunları yoktur. Doğru kozmetik, makyaj ürünleri kullanır, mev­simsel olumsuzlukları da dikkate alarak iyi beslenirler ise, güzel yaşlanacak gruptaki insanlardır.

YORGUN CİLTLER

İş yaşamı, trafik, ev yaşamı, eş olma, anne olma, ka­dın olma… Bir kadının omuzlarına bırakıverilen ve her birini en iyi şekilde ifa etmesi beklenen vazifeler, eti­ketler, mizaç, lütuf… Tüm bunların arasında yorgunlu­ğun kadınların cildinde bıraktığı izleri gidermek için de birtakım tüyolar vereceğim.

KARMA CİLTLER ( T BÖLGELİ CİLTLER)

T bölgesi dediğimiz alın-burun-çene üçlüsünün yağlı, kalan kısmın normal olduğu cilt tipidir.Başka bir çeşidi daha vardır.T bölgesi sorunsuz olup yanak kısmı çok kuru olabilir.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?