http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Cilt Beyazlatmak için Doğal Yöntemler

Cilt Beyazlatmak İçin Doğal Yöntemler

 

Beyaz ciltli olanlar, koyu bir ten rengine sahip olmak için; esmer tenliler ise açık renkli cilde sahip olmak için uğraşır. Yaz geldiğinde güneş ışınlarıyla doğal bir bronzluk sağlamak mümkün ancak cildimizi beyazlatmaya gelince güneş gibi bir kaynak bulamayız. O zaman ne yapmalıyız?

 

Cilt renginin tonları vücuttaki melanin miktarına bağlıdır. Cildin en üst katmanı renksizdir. 1. ve 2. tabakalarda ise melanin bulunur ve bu da cildin rengini belirler. Özellikle sıcak bölgelerde ciltteki melanin sayısı daha fazladır çünkü bu sayede cilt daha koyu bir renge bürünerek kendini güneşten korur.

 

Güneşte uzun süre kalındığında da cildimiz direk savunma haline geçer ve melanin sayısı artarak tenimizin rengi koyulaşır. Güneş ışınları, ciltte yaşlanmalar nedeniyle ciltte koyu halkalar ya da yüzeysel kararmalar meydana gelebilir ve bu da cilt bakımı yapmamız gerektiğini hatırlatabilir bize. Son dönemlerde beyaz ciltlerin çok daha çekici olduğu yönünde çıkan haberler de diğer etkenler gibi cilt beyazlatma isteğini artırabilir. Bunu da doğal yöntemlerle ve piyasadaki kremlerle sağlayabiliriz.

Cilt beyazlatmak için maske tarifleri

Cilt rengini açan kremler sayesinde vücut, eski zarif ışıltısına ve aydınlık görünümüne geri döner ve ciltteki koyu lekeler, güneş lekeleri, sivilce izleri azalır. Kremler bunu nasıl sağlar? Doğal içeriğe sahip kremler, melanin üretimini sınırladığı için, kahverengi lekelerin rengini açar ve cilt rengini aydınlatır. Cilt bakımı için yapılan peeling sayesinde de ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılması işleviyle beraber, ciltteki sararma da giderilir.

 

Kremlerin yanı sıra, hatta kremlerden daha fazla doğal yöntemlerle cilt beyazlatmak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle öncelikle hem ölü cillten kurtulmak hem de cilt bakımı yapmak adına cildimizi her gün düzenli olarak temizlemeli ve 3-4 günde bir peeling yapmalıyız. Cilt beyazlatmak için bu şekilde zemin hazırladıktan sonra;

 

  • Yumurta akı gerekli malzememiz. Bunu, beyazlamasını istediğiniz bölgeye sürün ve yarım saat bekledikten sonra yıkayın. Haftada bir ya da iki kez uygulamak yeterlidir.

2-   Bir demet maydanoz gerekli malzememiz. maydanozu keserek kaynar suyun içine atın ve 20-30 dakika dinlendirip süzün. Yüzünüzü günde 2-3 defa bu suyla silin. Maydanoz suyu buzdolabında 1 hafta saklanabilir.

3- İki damla lavanta yağı, bir tane yumurta akı ve iki yemek kaşığı fasulye unu gerekli malzemelerimiz. Öncelikle tüm malzemeleri karıştırarak, krem haline getirin. Göz çevresi ile dudaklara sürmeden bütün yüzünüze uygulayın. Yirmi dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın ve daha sonra cildinizi nemlendirin.

4- Yarım domates ve yeteri kadar un gerekli malzemelerimiz. Domatesi yıkayıp, kabuğunu soyduktan sonra; suyunun çıkması için blendırdan geçirin. Suyundan arınan kısmı süzgeçten geçirerek, yeteri kadar unla macun kıvamına getirin. Göz çevresinden ve dudaklarınızdan uzak tutarak yüzünüze uyguladığınız karışımı, 5 dakika sonra ılık su ile durulayarak çıkarın. Bu işlemi haftada üç kez uygulamak yeterli olacaktır.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?