http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Cilt Bakımında Kimyasal Peeling Faktörü

Cilt Bakımında Kimyasal Peeling Faktörü

Alanında tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında gayet güvenli bir yöntem olan kimyasal peeling yani kimyasal soyma uygulaması 3 farklı seviyede yapılıyor; yüzeysel, orta ve derin. Bunların içinde en çok tercih edilenlerin yüzeysel ve orta derinlikteki uygulamalar olduğunu söyleyebiliriz, derin peeling uygulamaları çok tercih edilmiyor; bunun yerine lazerle soyma veya dermabrasyon yöntemleri uygulanıyor. Uygulama esas olarak cildin üst tabakasının farklı yoğunluktaki asidik ürünlerle soyulması ve böylece yeni deri hücrelerinin yapımının hızlandırılıp cildin taze hücrelerle kaplanmasının sağlanması prensibine dayanıyor.

Kimyasal peelingin hafiflettiği veya ortadan kaldırdığı cilt sorunlarının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu cilt bakım yöntemi yara ve akne izleri, kırışıklıklar, çiller, vücut çatlakları, ciltteki renk bozuklukları ve güneş ışınlarının yol açtığı hasarlar üzerinde oldukça olumlu etkiler yapıyor. Fakat kimyasal peeling yöntemi herkese uygulanabilecek bir yöntem değil. Cildinizde açık yaralar, siğiller veya uçuk varsa; kontrolsüz şeker hastalığından veya gül hastalığı olarak bilinen deri döküntülerinden muzdaripseniz, egzamanız varsa bu yöntem size uygulanamıyor. Kimyasal peeling uygulamasını olanaksız kılan diğer durumlar ise deri kanseri, vasküler lezyonlar ve Roaccutane kapsül kullanımı. Kimyasal peelingden önceki 6 ay içerisinde bu ilacı kullanmaktaysanız işlem size uygulanamıyor.

kimyasal Peeling

Uygulamanın mutlaka kış döneminde, tecrübeli eller tarafından ve koruma altında yapılması, ayrıca kimyasal peeling sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara harfiyen uyulması gerekiyor. Bunlar yüzeysel uygulamalar için dahi çok önemli; zira uygulama ne kadar masum görünse de kişinin cilt tipinin işleme uygun olmaması ve bilinçsiz uygulama yapılması gibi durumlar istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Tedavi sonrasında güneşten kaçınmanın, mevsim kış olsa bile yüksek faktörlü ve kaliteli güneş koruyucu ürünler kullanmanın, ciltte kabuklar oluşursa onları soymamanın ve doktorun tavsiye ettiği nemlendirici preparatları gerektiği şekilde kullanmanın çok önemli olduğunu da ekleyelim.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?