http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Cildimizi Zayıflatan Faktörler

Cildimizi Zayıflatan Faktörler

Hepimiz günlük hayatımızda evden çıkmadan önce ne giydiğimize ve yaptığımız makyaja büyük özen gösteririz. Peki, vücudumuzun tamamını koruyucu bir doku gibi örten ve bu yönüyle sağlığımız üzerinde mucizevi etkileri olan cildimize de aynı özeni gösteriyor muyuz?

Beden sağlığının en önemli göstergelerinden biri olan cilt sağlığı maalesef pek çok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Ancak çevremiz cildimizi zayıflatan faktörler ile doludur ve uzun süre önlem alınmadığı takdirde bu faktörlerin olumsuz sonuçları rahatsız edici biçimde görülmeye başlanabilir. Zamanından erken ortaya çıkan yağlanma, kırışma, sarkma vb. yaşlılık belirtileri bunlara verilebilecek başlıca örneklerdendir.   

Cildimizi Zayıflatan Faktörler

Cildimizi zayıflatan faktörler arasında hava şartları ve rüzgar gibi doğadan kaynaklananlar olduğu gibi cildimize gerekli bakımı yapmama, makyajla uyuma, cildi havasız bırakma gibi bizim hatamızdan kaynaklananlar da vardır. Aşırı sıcak ve soğuk havalar, havada yeterli nemin bulunmaması ve sert esen rüzgar gibi etkilerden cildimizi korumanın pek çok yolu vardır. Günümüzde hemen her yerde bulunabilecek koruyucu kremler ve cildi temizlemeye yarayan kozmetik ürünler bu konuda son derece etkilidir. Ancak bu tarz ürünlerin cilt tipine uygun olarak seçilmemesi, gereğinden fazla kullanılmaları veya kalitesiz ürün kullanımı gibi durumlarda cilt daha da fazla yıpranabilir.

Cildin havasız kalması erken yaşlanma ve diğer cilt problemleri ile doğrudan bağlantılıdır. Eğer yeterli ve düzenli bir cilt temizleme rutininiz yoksa tıkanan gözenekleriniz cildinizin nefes almasını engelleyecek ve her geçen gün daha da yorulup sönükleşmesine neden olacaktır. Bunun yanında gece yatarken yüzdeki makyajı temizlememek de sivilce, akne ve siyah noktalar gibi lekelerin oluşumuna neden olabilir. Cilt bakımı için kullanılan koruyucu veya onarıcı ürünlerin cildin yapısına uygun olarak seçilmeleri de bu noktada son derece önemlidir.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?