http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Çil Tedavisi için Maske

Çil Tedavisi için Maske

Çiller, vücudun çeşitli bölgelerinde kendini gösterebileceği gibi özellikle yüzde çıkan çillenmeler, kişiye hoş bir görüntü vermemesi sebebiyle kişinin kendisi için son derece rahatsızlık verici bir durum olarak nitelendirilebilir. Çilin oluşma sebebi olarak ise, uzmanlar genetik bir durum olduğunu söylüyorlar ve kalıtsal yollarla anne veya baba tarafından bu genin sonraki nesillere geçtiği söylenmektedir. Bu genetik faktöre bağlı olarak çillenme, cildin kendini güneşten koruma mekanizmasının bir parçası olarak kendini gösterir. Yani kısacası, cildin kendini güneşten koruma isteği sonucu çillenmeye sebep olan genler, vücutta istemsiz bir şekilde tetiklenebiliyor.

çil lekesi

Çil tedavisi için çeşitli yöntemler olmakla birlikte çillenme sorunu olan kişilerin, güneş tarafından tetiklenen bu durum ile karşı karşıya kalmamaları için özellikle yaz aylarında ellerinden geldiğince güneşte daha az kalmaları gerekmektedir. Ayrıca deniz sefası sonrası kurulanmanın da çillenmeyi tetiklediği söylenmektedir.

Vücuttaki çiller, zaman içinde kendiliğinden kaybolmaya meyilli olsalar bile evde uygulanabilecek birkaç basit maske ile kısmen de olsa çillenme önlenebilir. Bunun için ise en etkili yöntemlerin başında limon gelir. Çilli bölgeye limon suyunu iyice yedirerek sürmek, çil tedavisi için doğal bir çözüm yöntemi olarak kabul edilebilir.

Limon yöntemi haricinde bir başka doğal yöntem olarak, yarım litre su ile berber 2 yemek kaşığı lavanta ve 1 yemek kaşığı testere dişli aslanpençesi karışımı uygulanabilir. Yapım aşamasında, ilk önce suyu kaynatmanız gerekmektedir. Daha sonra ise kaynamış su içerisine lavanta ve aslanpençesini atmanız gerekmektedir. Bu karışımın buharını çilli cilde tutmak faydalı olacaktır. Ayrıca, karışımın içine bir miktar pamuk batırdıktan sonra, pamuk yardımıyla bu karışımı çilli bölgeye sürebilirsiniz.

Doğal yöntemler dışında ise çillerin rengini açan kremler veya kimyasal peeling uygulamaları da çillenmeler için alternatif çözümlerden sayılabilir.

Kimi çiller ise kalıcıdır. Krem veya doğal bazı yöntemler ile tedavisi mümkün olmayabilir. Bu tip durumlar için tek çözüm yolu ise lazer tedavisi uygulamaktır.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?