http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları

Ayak Kokusunu Önlemenin Yolları

Uzun süre ayakta durduğumuz yorucu bir günün ardından hepimiz ayak kokusu sorunu yaşayabiliriz. Bu sorunu gidermek için öncelikle nedenini bilmek gerekir. Eğer ayak kokusunun nedeni ayak mantarı denilen bir bakteriyse bir uzmana danışıp ilaç ya da özel bir kozmetik ürün kullanmak gerekebilir. Ancak kokunun nedeni sıcak hava, çok uzun süre ayakta kalma veya hava almayan bir ayakkabı giymekse ayak kokusunu önlemenin yolları arasından birkaçını denemekte yarar var demektir.

ayak bakımı

1. Ayaklarınızı çok iyi kurulayın. Ayak kokusunun başlıca sebeplerinden biri ayak parmaklarının arasının duştan sonra iyi kurulanama veya sürülen kremler nedeniyle nemli kalmasıdır. Nemli kalan parmak araları ayak kokusuna neden olacakları gibi ayak mantarının oluşumunu da tetikleyebilirler.

2. Haftada birkaç kere sirke ile ayak bakımı uygulayın. Banyodan çıkmadan önce ayaklara yalnızca sirke kullanarak bir süre masaj yapmak ayak kokusunu önleme yolları arasında en etkililerinden biridir. Akşam saatlerinde aldığınız duştan sonra ayaklarınızı bir su bardağı kadar sirkeyle 5 dakika kadar masaj da yaparak iyice ovup soğuğa yakın ılık suyla durularsanız ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.

3. Ayakkabılarınızı kuru tutun. Siz fark etmeseniz de gün içinde ayaklarınız terlediğinden ayakkabılarınız hafifçe nemli kalabilir. Bu durum bir süre sonra ayak kokusuna neden olacaktır. Yağmursuz günlerde ayakkabılarınızı akşamdan balkona bırakıp sabah iyice kurumuş olduklarına ve kokmadıklarına emin olun.

4. Ayak pudrası kullanın. Marketlerden ve kozmetik mağazalarından uygun fiyata temin edebileceğiniz bu pudrayı ayakkabılarınızın ya da çoraplarınızın tabanına iyice serpin. Aynı işlemi gün içinde çıplak ayakla giydiğiniz terliklere de uygulayabilirsiniz. Pudra ayaklarınızı rahatlatıp ferah kalmalarını sağlayarak ayak kokusunun önüne geçecektir.

5. Bir uzmana danışın. Yukarıda belirttiğimiz yöntemleri düzenli olarak uygulamanıza rağmen ayak kokunuzda bir düzelme olmuyor, çevreniz de bu durumdan rahatsız oluyorsa ayak mantarınız olması muhtemeldir. Bu durumda evde uygulanacak yöntemleri bir kenara yazıp hemen konusunda uzman bir doktora görünün ve çözüm önerileri alın.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?