http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Ayak Bakımının Püf Noktaları

Hayat boyu bizi üzerinde taşıyan ayaklarımız, belki de teşekkürü en çok hak eden uzvumuz. Ne der­sek yapan, koşan, zıplayan, üzerine sürekli daha fazla yük bindirsek de sesi çıkmayan sevgili ayaklarımız. Onlar bize sessiz ve usulca isyan ederler aslında. Küçük sinyalleri ne kadar duymazdan gelirsek, sonu o kadar zorlu olur.

Hem güzel, hem sağlıklı, hem de kıymetini bildiği­miz ayaklar için, en önemli iyilik, onları dinlendirmek olmalı. Ayak egzersizini ihmal etmemeli.
Ayaklarınıza egzersiz yaptırmak için mutlaka zaman ayırın. Bulaşık yıkama ya da dişlerinizi fırçalama gibi durma gerektiren işler esnasında tek ayak üzerinde du­run. Bu egzersiz sırasında ayaklarınızın çıplak olması daha iyi olur. Böylece kasları güçlendirip varis oluşu­munun önüne geçebilirsiniz.

ayak bakımı

Ayak masajı

Refleksoloji denen ayak masajının hastalık tedavi­sinde kullanıldığını duymuşsunuzdur. Ayaklarımızda, bütün vücudumuzu temsil eden noktalar bulunur. Bu­ralara temas ettikçe ilgili organ da etkilenir.

Profesyonel olarak masaj yapmayı bilmeseniz de, kendi kendinize basit bir ayak masajı yapabilirsiniz. Elinizi azar azar zeytinyağına batırarak önce sağ ayak parmaklarınızdan başlayın. Dairesel hareketlerle ayak tırnaklarınızı ve parmak uçlarınızı ovun. Sonra parmak diplerine, parmak aralarına, ayak tabanına, ayak üstüne, topuğa ve en son ayak bileğine geçin.

Aynı hareketleri sol ayağınız için de yapın. Bu basit do­kunuşların sizi nasıl rahatlatacağına inanamayacaksınız.

Ayak bakımı için banyolar

Kontrast banyosu

Yorgun ayaklarınıza çok iyi gelecektir. 2 ayrı leğe­nin biri sıcak diğeri soğuk su ile doldurulur. Ayaklar 2 dakika sıcak, hemen ardından 10 saniye soğuk suya sokulur. Bu uygulama 4 tur devam ettirilir. Soğuk su ile sonlandırılır. Masaj yaparak kurulanır.

Tuz banyosu

2 litre suya 1 çorba kaşığı tuz konur. Ayaklar içi­ne sokulur. 15 dakika bu şekilde dinlendirilen ayaklar, masaj yaparak kurulanır. İnsanı rahatlatan, dinlendirici bir etkisi vardır.

Lavanta banyosu

2 litre sıcak suya 1 çorba kaşığı lavanta ilave edin. Ayağınızı sokacak kadar ılındığında 15-20 dakika ayak­larınızı bu suya sokun. Havluyla kurulayın.

Yorgun geçen bir günün ardından ayaklarınızın çok rahatladığını göreceksiniz.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?