http://ciltbakimin.com/wp-content/themes/CrafterV2
Anasayfa Ok Ok Ayak Bakımının Püf Noktaları

Ayak Bakımının Püf Noktaları

Tüm gün ayakkabıların içinde kapalı kalan, vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklara gün sonunda ve boş vakitlerde bakım uygulanması hem sağlık, hem de rahatlık açısından oldukça önemlidir. Cilt bakımı denince maalesef pek aklımıza gelmeyen ayak bölgesinin bakımının aksatılması sonucunda ayaklarda kuruma, çatlama, hatta mantar oluşumu gibi olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Oysa ayak bakımı için büyük bütçeler ya da çok uzun zaman ayırmaya gerek yoktur. İşte sağlıklı ayaklar için birkaç dakika içinde evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birkaç yöntem;

1. Ponza taşı kullanın. Banyodan önce topuklarınıza ve ayaklarınızın sert bölgelerine masaj niyetine uygulayabileceğiniz bu sert taş sağlıksız ve ölü derilerin atılıp ayağınızın canlanmasını sağlayacaktır.

ayak

2. Parmaklarınızın aralarını kuru tutun.Pek çok kişide görülen ve en rahatsız edici ayak sorunlarından biri olan ayak mantarı; genellikle ayak parmaklarının aralarının ıslak kalması sebebiyle oluşmaktadır. Duştan çıkınca hemen kurulanmıyorsanız bile ilk olarak parmak aralarınızı iyice kurulayın. Banyo sonrasında veya gece yatarken uyguladığınız kremlerin ayak parmaklarının arasına gelmemesine özen gösterin.

3. Pamuklu çoraplar giyin.Özellikle ayaklarınıza krem veya vazelin uyguladıktan sonra birkaç saat pamuklu çorapla gezerseniz ayaklarınız kremi daha kolay emecek, topuklarınız ve ayaklarınızın geri kalanı yumuşacık olacaktır.

ayak bakımı

4. Ayaklarınızı sıcak suyla yıkamayın. Genelde daha iyi temizlik sağladığı düşünülen sıcak su ayakları boğacağı için ayak bakımı pek de uygun değildir. Banyodan çıkmadan önce ayaklarınıza birkaç saniye de olsa dayanabileceğiniz kadar soğuk, en azından soğuğa yakın ılık su tutmaya çalışın. Böylece ayaklarınız canlanacak ve serinleyecektir. Yine yorucu bir günün ardından ayaklarınızı sıcak su yerine içine buz parçaları atılmış soğuk su dolu bir leğende 15 dakika kadar dinlendirmeniz uzun vadede çok daha faydalı olacaktır.

Benzer Yazılar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?